Fiyat Performans Oyuncu Klavyesi : XPG Summoner

Adata’nın oyunculara, profesyonellere ve teknoloji meraklılarına yüksek performanslı ürünler sunmak amacıyla kurduğu XPG’nin, XPG SUMMONER isimli klavyesini inceliyoruz. Üstelik bu sefer Türkçe klavye ile geliyor. Daha önceki sürümü bildiğiniz gibi ingilizce klavyeydi.

Klavyemizin hissiyatı gayet güzel. Manyetik ergonomik bilek desteği var. Zımparalı alüminyum çerçeve tasarımına sahip. Üstelik, Dünya’nın en iyi switch üreticilerinden CHERRY markasının switchlerini kullanılıyor. Ayrıca önceden tanımlı 7 RGB modu mevcut. 7 RGB modun haricinde XPG PRIME yazılımı sayesinde özelleştirme ve tuş atamasıda yapılabiliyor. Program şuanda beta sürümünde olduğu için bazı hatalarla da tabi ki karşılaşabilirsiniz. Örneğin ses açma tekerleğinin bazen çalışmaması veya tuş takılmaları gibi. Ancak baştan da belirttiğimiz gibi şuan da bu yazılım betada. Yazılım şuan da 1.0.2 sürümünde. Daha sonraki sürümleri de sizin için incelemeye çalışacağız.

Bunların haricinde klavyemizde medya kontrol tuşu bulunuyor. Kutu içinden 9 tane değiştirilebilir kırmızı tuş kapağı da çıkıyor. Bu sayede bir tuşunuz bozulursa veya sadece daha havalı bir görüntü elde etmek için bile bunları kullanabilirsiniz En güzel özelliklerinden bir tanesi kendi üstünde usb girişine sahip olması. Klavyenin bilgisayara takılması gereken iki adet kablosu var. Bunlardan bir tanesi klavyenin çalışması için diğeri ise klavye üzerindeki usb portu için kullanılıyor.

Bu sayede kasadaki usb portunuzu ön tarafa uzatmış oluyorsunuz. Burada tek eleştirebileceğimiz nokta, bu port usb 3.0 değil. Keşke 3.0 bir usb port olsaydı. Editör yorumu olarak da şunu söylemem de vayda var. Normalde mekanik klavyeleri pek tercih etmeyen birisiyim. Fakat bu modeli beğendim. Hatta ev ve iş olmak üzere şuanda iki bilgisayar kullanıyorum. Klavyeyi sabit monitörüme bağladım ve şuanda iki bilgisayarımda da bu klavyeyi kullanıyorum 🙂

Bu arada İtopya sitesinde çok iyi bir kampanya var. Ürünü şuanda 599TL’ye satın alabilirsiniz.
https://www.itopya.com/xpg-summoner-rgb-cherry-mx-blue-turkce-gaming-klavye/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir