Forza Horizon 5 İncelemesi

Play Ground Games tarafından geliştirilen ve Xbox Games Studios tarafından yayımlanan Forza Horizon 5, 9 Kasım 2021 tarihinde oyun dünyasında yerini buldu. Bir araba yarışı, açık dünya ve macera oyunu olan bu güzel oyunu birçok severi merak ile bekliyordu. Biz de bu yüzden durmadık ve bu oyunu sizler için inceledik. İncelememize başlarken sizlere belirtmek istediğimiz bir şey var. Oyun, kategorilendirilirken ilk olarak araba yarışı olarak belirtiliyor. Ancak Forza Horizon 5 bir araba yarışının yanında, bizlere kendi dünyasında sunmuş olduğu birçok özellik, etkinlik ve özgürlük kılıyor. Bu yüzden oyunu sadece bir araba yarışı olarak düşünmeyin. Haritada özgür bir şekilde dolaşabilip gezebildiğiniz canınız sıkılınca karşılaştığınız herhangi bir etkinliğe katılıp sıkkınlığınızı giderebileceğiniz bir oyun.

Serinini bir önceki oyunu olan Forza Horizon 4 bilindiği üzere İngiltere’de geçiyordu. Başlarda manzaralara ve havaya dalıp giderken zaman ile İngiltere’nin o boğuk ve kasvetli havası bizleri de etkilemeye başlıyordu. Bu durum zaman geçtikçe bazı oyuncuların hoşuna gitmedi. Serinin son oyununda ise geliştiriciler bu sorunu ele almış olmalı ki oyunumuz Meksika’nın o büyüleyici coğrafyasında geçiyor. Geliştiricilerin bu seçimi şahsımca gayet yerinde olmuş. Oyun piyasasındaki birçok oyunun aksine daha bilinmeyen bir coğrafya seçilmiş olması biz oyunculara bu bölgeye aşina olmadığımız için sürekli yeni bir şey keşfettiğimizden sürekli bir tatmin duygusu içinde olmamızı sağlıyor. Hem serinin bir önceki oyununa kıyasla daha renkli bir coğrafya olması hem de Meksika’nın kendi coğrafyası kendi başına bile gayet ilgi çekici olması sayesinde bu oyunun uzun süre dillerde kalacağını düşünüyoruz. Forza Horizon 5, serinin önceki oyununa kıyasla bir buçuk kat daha büyük bir haritaya sahip. Bu haritada ister çöllerde, ister ormanlarda, ister kayalıklarda isterseniz de volkanik bir arazide aracınızı sürerken keyif alabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. Oyunun haritasının içinde bir aktif volkan bulunmakta. Bu da hem harita içi çeşitliliği arttırmakla kalmayıp hem de oyunun daha egzotik bir havaya bürünmesini sağlamış.

Oyun içi araç çeşitliliğine gelirsek oyunda 500’den fazla araç bizlere karşılıyor. Bu sayı gayet yeterli olmasına rağmen ilerde gelecek güncellemelerle bu sayının artmasını umuyoruz. Oyundaki araç özelleştirmeniz yani modifiye sistemi gayet basit ve kullanışlı tutulmuş. Bu sayede bu tarz oyunlarda yeterli bilgiye sahip olamayan oyuncuların araçlarına daha kolay bir şekilde özelleştirme yapabilmeleri amaçlanmış. Harita doğal olarak hem büyük hem de birçok farklı coğrafik özelliği barındırdığından serinin önceki oyunlarında bulunan yarış modlarını kapsamakta. Örneğin, Off-road, hız kapanları, drift alanları ve bir sürü farklı hikaye içeren içerik bulunmakta. Geliştiriciler bu etkinlikleri öyle bir güzel bir şekilde haritaya yerleştirmişler ki bir görevi veya etkinliği bitirdiğiniz zaman bir sonraki etkinlik sizin yolunuz üstünde oluyor. Bu sayede haritada gereksiz dolaşmış olmuyorsunuz. Ama dolaşsanız da sizlerin oyuna eklenmiş olan müzikler eşliğinde manzarayı seyrederken sıkılacağınızı düşünmüyoruz.

Oyunda tabi ki çok oyunculu modlarda bulunmakta. Bunlardan en sevdiğim olan ve serinin bir önceki oyununda da bulunan “Eleyici” modu. Bu mod Battle Royale’dan ilham alınarak yapılmış ve sizler diğer tüm oyuncular arasında son ayakta kalan olmaya çalışıyorsunuz. Oyun hakkında genel bir değerlendirme yapacak olursak Forza Horizon 5 gerçekten mükemmel bir yapım olmuş. Müzikleri, oynanışı, haritası ve teması hepsi birbiri içinde bir ahenk içinde. Ayrıyeten oyun Türkçe dil desteğine de sahip. Tüm bu incelememizden sonra diyebileceğimiz tek bir şey var ki o da Forza Horizon 5 gerçekten güzel bir oyun olmakla kalmayıp uzun yıllar akıllarımızda kalacak bir oyun olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir