Frostpunk İncelemesi

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini 11 bit studios’un yapmış olduğu bir hayatta kalma, şehir kurma ve strateji oyunu olan Frostpunk, 24 Nisan 2018 tarihinde PC platformuna ve 11 Ekin 2019 tarihinde ise Playstation platformunda çıkışını yaptı.

Oyun, buzul çağının gelip tüm Dünya’nın buz ve karlarla kaplı olduğu bir zamanda bir kratere yerleşmiş bir topluluğun hayatta kalması için zor kararlar vermesi gereken bir dönemdeki bir lideri konu alıyor. Frostpunk’ da kaynak olarak kullanabileceğimiz odun, kömür ve çelik olmak üzere toplam 3 adet kaynak mevcut. Kısaca özetlemek gerekirse insanlarınızın soğuktan ve çevreden korunabileceği barınaklar için odun gerekiyor. Şehrimizin merkezinde bulunan ve krateri ısıtmakla görevli olan dev jeneratörümüzün çalışması için ise sürekli bir kömür tedariki gerekli. Çelik ise daha sonra inşa edeceğiniz yapıların temeli için gerekli.

Bir hayatta kalma oyunu olan Frostpunk’da tabi ki sadece bu üç kaynağın dışında başka değişkenlerde mevcut. Bunlardan bir diğeri ise erzak. Oyunda oluşturacağınız avcı loncaları ile üssünüz dışına avcı birlikleri yollayabilir veya oyunda ilerledikçe erzak tedarikinizi yapacağınız seralar ile güçlendirebilirsiniz. Tabi ki sadece yaşamakta olduğunuz krater içine hapsolmak zorunda değilsiniz. Krater dışına keşif birlikleri yollayabilir keşfedilen yerlerden yeni kaynaklar hatta mülteciler getirebilirsiniz. Oyunda aynı zamanda umut ve taşkınlık barları bulunuyor. Oyunda yapacağınız seçimler doğrultusunda sürekli olumsuz düşünen birileri olacak ve onlarda çevrelerine bu olumsuzlukları aktaracaklar. Bu durum konusunda huzursuzluklar başlayabilir hatta isyanlar bile çıkabilir. Örneğin insanlarınızın ölünce mezarlığa mı yoksa başka şeylerde kullanılacağına karar verdiğinizde her iki seçenek sizlere farklı sonuçlar doğuracaktır.

Oyunun işleyişi ve teması gereği sürekli bir uğraş ve umutsuzluk içinde olacaksınız. Umutsuzluk derken oyunda lider siz olduğunuz ve yaptığınız seçimler hiçbir zaman mükemmel sonuç olmayacağından bir süre sonra birçok olumsuz şeyle karşılaşıyorsunuz. Tabi ki bir süre sonra bu olumsuzluklara alışabilir ve oyuna daha duygusal bakmadan oynayabilirsiniz. Oyuna genel olarak bakacak olursak oyun bizlere adeta anlatılmak istenen dünyanın içine sokuyor gerek görselleri gerek ise müziği ile. Bu konuda gerçekten çok başarılı olunmuş diyebiliriz. Eğer bu tarz oyunları seviyorsanız Frostpunk’a da bakmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir