Need For Speed: Heat Hakkında bildiğimiz Her Şey

Oyuncuların merakla beklediği Gamescom, ülkemizin saati ile geçtiğimiz pazartesi akşamı saat 20:00’da başladı. Başlamasıyla beraberde oyun dünyasını sarstı. Bugün 3. günü başlayacak olan Gamescom’da, ilk 2 günde bir çok etkileyici oyun duyuruldu ve daha önceden duyurulan oyunlara dair yeni detaylar paylaşıldı. Yeni açıklanan oyunlardan ise en çok ses getirenlerinden biri, Gamescom’dan birkaç gün önce bir sızıntı ile adı ortaya çıkan Need For Speed: Heat oldu. Bu haberimizde, bu zamana kadar öğrendiğimiz tüm Need For Speed detaylarını sizlerle paylaşacağız.

https://www.youtube.com/watch?v=04KPiGmC7Lc

Genel Bakış

Yeni oyunla ilgili ilk olarak yukarıdaki fragman, Gamsecom’un açılış gecesinde yayınlandı. Fragmanda genel olarak bu oyunun Palm City adında bir şehirde geçtiği, Need For Speed: Most Wanted’tan aşina olduğumuz polislerin döndüğü ve zamana göre değişen yarış türlerinden bahsediliyor.

Bu konuları açacak olursak: Polislerin dönmesi, oyun yapımcısının oyunculara, bir çok oyuncunun özlediği Underground2 ve Most Wanted oyunları tadında bir oyun sunmak istediğini gösteriyor. Oyundaki “Heat” kelimesi de, oyun içinde bir parametre olan “Heat” ne kadar fazla olursa, polisler tarafından aranmanızın o kadar artmasına sebep olan özelliğe atıf olarak konulmuş.

Zamana göre değişen yarış yeniliği ise bana göre NFS oyunları için devrim niteliğinde. Bu sistemde öğlenleri, polisler legal yarışlara izin veriyorlar, ancak serbest dolaşma modunda hız sınırını aştığınız zaman yine de peşinize takılıyorlar. Legal yarışlara da Showdown adı verilmiş. Showdown yarışları da ilk olarak NFS Pro Street ile NFS dünyasına girmişti.

Gece modunda ise işler daha da kızışıyor. Gece yarışlarına polisler izin vermediği için, ister yarışta olun ister olmayın, hız sınırını geçtiğiniz sürece polisler peşinize takılıyor ve bu sefer öğlen olduklarından daha şiddetli oluyorlar. Ayrıca bu gece gündüz değişim olayı sayesinde geliştiriciler, hem pist yarışı severlere, hem de Underground2 tarzı sokak yarışı severlere hitap etmeyi başaracakmış gibi duruyor.

REP sistemi

NFS Payback oynamış olanlarımız SpeedCard sistemine aşinadırlar. yarışların sonlarında hız kartları alıyorduk ve bu şekilde arabamızı özelleştirebiliyorduk. Ancak bu oyunda bu sistemi kaldırmışlar. Açıkçası bu iyi bir gelişme diyebiliriz. Çünkü yarıştan kazandığınız paralarla gönlünüzce modifiye yapmak, yarışlardan rast gele çıkan kartlara göre yapmaktan, bana göre hem daha zevkli hem de daha az yorucu.

Özelleştirmeleri ise bu oyunda gece yarışlarından kazandığımız REP ve gündüz yarışlarından kazandığımız legal paralar ile yapabiliyoruz.

Gece yarışlarından kazanılan REP, gece yarışı yaptığınız ve polislerle yarışa girdiğiniz zaman kazandığınız bir birim. Açılımı “Reputition“, yanı tanınırlık. Gece modunda oynayarak ne kadar REP puanı kasarsanız, Palm City’de o kadar fazla tanınıyorsunuz. Siz tanındıkça da kazandığınız REP’ler katlanarak artıyor. Bu puanları kullanarak arabaları özelleştirebiliyoruz ve ya oyundaki başarımları açabiliyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=cM4L8cRXXhE

BlackPanthaa isimli Youtuber'ın incelediği modifiye kısmından bir video

Modifiye

Bu sefer EA Games, modifiye – özelleştirme kısmında gerçekten çığır aşmış diyebiliriz. Eğer ki benim gibi modifiye tutkunlarınız varsa, bu oyunu oynarken çok keyif alacağız. Zaten önceki oyunlarında modifiye modu, özellikle NFS 2016’dan sonra gayet gelişmişti. Payback ile de bizlere güzel bir modifiye deneyimi sunan şirket. Bu sefer işi biraz abartmış.

Aracın egzoz sesine kadar kontrol edebildiğimiz bir modifiye desteği sunan oyun, ayrıca modifiye için yapılmış bir uygulamaya sahip. NFS Heat Studio adındaki bu uygulamada modifiye ettiğiniz aracı, oyununuzu aldıktan sonra direkt olarak içine aktarabiliyorsunuz. Uygulamaya şuan Android ve iOS üzerinden erişebilirsiniz Bu oyunda sadece araç özelleştirmesiyle sınırlı kalmayan geliştiriciler, kendi karakterinizi de Palm City trendine uygun olarak özelleştirmenize olanak sağlıyor.

AllDrive Modu

AllDrive modu, NFS: Heat’in online modu. Arkadaşlarınızla beraber takımlar kurup onlarla beraber ve ya birbirinize karşı online olarak yarışabilmenize olanak sağlıyor. AllDrive modu oyunun çıkışıyla beraber direkt olarak oyunculara sunulacak.

https://www.youtube.com/watch?v=7iLU0rkXaK0

IGN'in yayınladığı Gameplay videosu

Gameplay

Oyun içi oynanış videosu da etkinliğin 2. gününde paylaşılan oyun, oyun içi grafiklerde, oyun motorunda ve kamera açılarında gayet başarılı duruyor. Bire bir deneyimlememiş olsam da fragmanda gördüğüm kadarı ile viraj alma ve hızlanma gibi araba kontrol mekanikleri Payback ile benzer olacak. Ancak gördüğüm kadarı ile, özellikle drift kısımlarında Payback’ten çok çok daha iyi duruyor. Bu konu hakkında daha detaylı konuşmak için oyunun çıkmasını beklemek zorundayız, ancak videoda gösterilenlerden yola çıkarak sürüş konusunda keyifli ancak emek isteyen bir sürüş sunacak gibi duruyor.

Sonuç

İzlediğim fragmanlar, okuduğum haberler ve bilgiler doğrultusunda, Need For Speed Heat, bence “O” araba yarışı oyunu olabilir. Modifiye ve NFS severlerin, hala tadı damağında kalan Most Wanted ve Underground2 havasını aldığım bu oyunda, özellikle sabah – akşam sistemi ve modifiye kısmının bu kadar detaylı olması benim çok ilgimi çekti. Ayrıca AllDrive modu hakkında henüz deatylı bir bilgiye sahip olmasak da, eğer ki bu online mod güzel ve optimize yapılabilirse, piyadaki bir çok yarış oyununu ekarte edeceğini düşünüyorum. Tabii ki yarış oyunu ve yarış simülasyonu oyunu severler bu oyun üzerinde anlaşmazlığa düşebilirler. Gran Turismo tarzı gerçekçi bir yarış deneyimi ilginizi çekiyorsa NFS Heat size göre olmayabilir. Ancak modifiye tutkunuysanız, veya “Herhangi bir araba yarışı oyununu oynarım” gibi bir düşünce içindeyseniz, Need For Speed Heat ağzınızın suyunu akıtacak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir