Ghostwire: Tokyo İncelemesi

Tango Gameworks tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından yayınlanan Ghostwire: Tokyo 25 Mart 2022 tarihinde PC ve Playstation 5 platformlarında çıkışını yaptı. Bir RPG, macera, aksiyon ve Japon temalı olan çıktığı tarihten itibaren Japon kültürünü sevenler tarafından ilgi ile takip edildi. Oyun, Japonya’nın Tokyo şehrinin Shibuya bölgesinde geçiyor. Ana karakterimiz olan Akito bir trafik kazası sonrası bilincini kaybetmiş ve ölmek üzere iken olay yerinde bulunmaktadır. Bu sırada Shibuya bölgesini garip bir sis kaplamaktadır. Sisi soluyan vatandaşlar teker teker ölmeye başlar. Bu esnada Shibuya’da yokailer (mitolojik Japon yaratıkları) ortaya çıkmaya başlar. Başıboş bir ruh olan KK, kendisinin ele geçirebileceği ölü bir beden arar. KK aramasını yaparken ana karakterimizi görür. Akito’nun öldüğünün düşünen KK, ana karakterimizin bedenine girer. Akito ve KK’nın tanışması ile başlayan hikayemiz buradan sonra ilginçleşmeye başlıyor. Ulaştığı her yere ölüm getiren sis, içinde KK’nın olduğu Akito’yu etkilemez. Bir vücuda ihtiyacı olan KK ve hastanede yatan kız kardeşinin yanına gitmek isteyen Akito, birlikte bir maceraya başlarlar.

Oyun sırasında birçok farklı kedi, köpek ve yokai görebilirsiniz. Haritanın belli bölgelerine kendine mesken edinmiş bu yokailer bizim asıl düşmanlarımız. Kedi ve köpekler ise sahiplerini kaybetmenin şaşkınlığı ile yardıma muhtaç halde beklemektedirler. Bu hayvanlara yardım ederek onların sizin için para veya çeşitli eşyalar bulmalarını sağlayabiliyorsunuz. Peki insansız bir şehirde parayı nasıl harcayacağız? Haritanın belli bölümlerine dağılmış kedi şeklinde yokailer bulunmakta. Bu kedilere vereceğiniz para ile çeşitli güçlendirmeler ve kostümler alabilirsiniz. Kostüm demişken oyun bir FPS oyunu olduğu için “kostümü ne yapacağız?” diyebilirsiniz. Oyunda gayet güzel bir şekilde tasarlanmış bir fotoğraf çekme modu bulunuyor ve eşsiz bir Shibuya manzarasında kostümünüz ile harika bir fotoğraflar çekebilirsiniz. Geliştiricileri tebrik etmek gereken yerlerden biri bulunduğumuz durumun ve ortamın atmosferini o kadar iyi yapmışlar ki kendinizi oyunun içinde bulmanız sadece birkaç dakika alıyor. Şehrin içindeki alanların çoğuna girilemesede yaptıkları ambiyans size bunu hatırlatmıyor bile.

Oyun içi dövüş mekaniklerine değinecek olursak oyunda KK sayesinde edindiğimiz ruhani güçler ve özel bir yaya sahipsiniz. KK’nın içinizde olmadığı bazı zamanlar olduğunda bu yay size çok yardımda bulunacak. Ama diğer durumlarda oyun mekaniğine alıştıkça ruhani güçleri kullanmak çok daha eğlenceli bir hale gelecek. Oyun hakkında son bir değerlendirme yapacak olursak oyunun hikâye kısmında bazı eksiklikleri olsada yan hikayelerin tekrar etmeyişi ve çeşitliliği bu eksikliği kapatmış. Eğer bu tarz bir oyunları seviyorsanız veya Japon kültürüne aşina iseniz bu oyuna bir şans tanımanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir