Gran Turismo 7 İncelemesi

Geliştiriciliğini ve yayımcılığını Polyphony Digital’in yapmış olduğu Gran Turismo 7, 4 Mart 2022 tarihinde oyun dünyasını sallayarak Playstation 4 ve Playstation 5 platformlarına çıkışını gerçekleştirdi. Araba yarış kategorisinde ilk akla gelen oyunlarda olan Gran Turismo serisi artık bir araba yarışından ziyade gerçek sürüş simülasyonu olarak tanımlanıyor. Oyuna ilk giriş yaptığınızda kendinizi Müzik Rallisi ile karşılaşıyorsunuz. Bu mod sayesinde oyuna biraz aşinalık kazanıyor ve belli kurallar olmadan bir müzik eşliğinde araba sürüyorsunuz.

Modun amacı ise basit. Müziğin ritmine göre sürenin ilerlediği ve süre sonunda en fazla yol almış olanın birinci olduğu bir mod. Müzik Rallisi modunda gerçekten etkileyici müzikler var ve bu sayede ortama çabuk alışıyorsunuz. Ancak sahip olduğu müzik adeti şu anlık az bir miktarda. İlerleyen güncellemelerde bu sayının artmasını umuyoruz. Buradan sonraki durağımız ise Kafe diye adlandırılan bir mekan. Bu mekandan araba kültürleri hakkında bilgi edinebiliyor ve farklı farklı görevler alarak gelişiminizi sürdürebiliyorsunuz. Bu görevlerin bazılarının sonucunda hediye arabalarda alabiliyorsunuz. Oyunda araba koleksiyonunuzu geliştirmek için sadece görev yapmanıza gerek yok.

Brand Central adında ki yerden sıfır araçları alabilirsiniz. Ancak oyunun başında bütçeniz yetmeyeceğinden ikinci el araba pazarına gidip buradan artık üretimi bulunmayan kilometresi yüksek arabalar alabilirsiniz. Bu sayede yarışlar kazanmaya devam edip araba koleksiyonunuzu arttırmaya devam edebilirsiniz. Oyunda sadece araba almak ile kalmayıp neredeyse hiç uğramadan gidemeyeceğiniz bir Modifiye merkezide mevcut. Neredeyse tüm parçaları değiştirip modifiye edebileceğiniz sayısız parça bulunmakta. 650’den fazla aerodinamik parça, 130 farklı jant ve 1200 den farklı renk seçeneği bulunmakta. Oyunda 90’ ı aşan pist varyasyonu ve 424 adet araç bulunuyor. Serinin önceki oyunlarına kıyasla araç sayısını doğal olarak az bulabilirsiniz.

Ancak şöyle bir bakınca serinin eski oyunlarındaki araç çeşitliliği neredeyse birbirlerinden hiçbir farkı olmayan tonlarca araçtan oluşuyordu. Ama Gran Turismo 7’ de her araç ince ince işlenilmiş ve uğraşılmış. Bu yüzden araç sayısının gözünüze az gelmesinden korkmayın. Gran Turismo 7 gayet gerçekçi bir oyun. Yarış öncesi ve sonrası aracınız kontrollerini sağlamanız, yağını kontrol etmeniz gibi birçok detay bulunmakta. Aracınızda değiştireceğiniz her bir lastik değişimi aracınız sesini ve hissiyatını değiştirmekte. Gerçekçilik konusunda geliştiriciler sadece arabalar üzerinde durmamışlar. Geliştiriciler oyundaki pistlerin, pistlerin bulundukları konumun ve hava durumunun da yarışa ne kadar etki edebileceğini düşünüp bu konular üzerinde çalışmalar yapmışlar. Oyunda birçok simülasyon oyununu kıskandıracak bir seviyede olan dinamik hava sistemi bulunmakta. O anki nem ve rüzgâr gibi etkenlere bağlı olarak gökyüzündeki bulutlar anlık olarak oluşturuluyor ve buna bağlı olarak hava durumu değişebiliyor. Yağmur yağdığında pistin herhangi bir bölümünde minik gölcükler oluşabiliyor ve zamanla pistte bulunan bazı bölgeler diğer bölgelere kıyasla daha çabuk kuruyabiliyor. Bu kuruyan bölgelerde ise yol tutuşu çarpıcı bir şekilde değişebiliyor. Oyun hakkında son bir değerlendirme yapacak olursak. Gayet başarılı bir yapım olmuş. Her şeyi ile araba yarışı ve simülasyonu severler için mükemmel bir oyun olmuş. Eğer ilginizi çektiyse bu güzel oyuna bir fırsat vermenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir