Google, Facebook’tan daha fazla uygulama indirmeyi kullanıyor

Google’daki reklamlar, kullanıcıların ilk defa Facebook’ta olduğundan daha fazla uygulama indirmelerine neden oluyor.

Pazarlama analitiği firması Appsflyer’in yeni bir raporuna göre, Google son beş yılda uygulama yükleme sektöründeki payını sekiz kat artırdı ve arama devi artık uygulama pazarlama alanındaki en büyük firma.

Şu anda 2 milyarın üzerinde aktif cihaza sahip olan şirketin mobil işletim sistemi Android, uygulama pazarlaması söz konusu olduğunda hızlı bir şekilde büyümesinden sorumluydu.

Appsflyer’in raporu ayrıca Google’ın bölgelere göre reklam büyümesini de engelledi ve Latin Amerika’da bu yılın ilk yarısında şirket yüzde 18, Asya’da yüzde 8 büyüdü.

App store marketleri

Uygulama mağazası pazarları daha rekabetçi hale geldikçe, pazarlamacılar Google Play Store ve Apple App Store’daki sıralamaları yükseltmek için yoğun yatırım yapmaya başladılar.

Buna bir örnek, uygulama mağazasında arama sıralamasının en üstündeki uygulamaları tanıtan Apple Search Ads tarafından yaşanan yüzde 82’lik büyümedir.

Appsflyer’in raporunda, hit Çin video uygulaması Tiktok, Tiktok Ads ve haber uygulaması Topbuzz’ın reklam kolu gibi, piyasadaki bir dizi yeni oyuncu da vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir