iOS 13 harici klavyeler tarafından saldırıya uğrayabilir

Son güncellenen iPhone veya iPad’lerinde üçüncü taraf klavye uygulaması kullanmak isteyen kullanıcılar var mı? Apple yeni yazılımla ilgili bir güvenlik uyarısı yayınladıktan sonra iki kez düşünmek isteyebilir.

iPhone yapımcısı, geçtiğimiz hafta mobil işletim sisteminin iOS 13‘ü ve iOS 13.1 ve iPadOS 13.1‘in son sürümüyle bunu takip etti. Ancak, Apple, kullanıcıları aşağıdaki üçüncü taraf klavye uygulamalarını etkileyen kısa bir belge ile bu durumu etkileyen bir sorun konusunda uyardı;

  • “iOS’taki üçüncü taraf klavye uzantıları, harici servislere erişmeden tamamen bağımsız çalışacak şekilde tasarlanabilir veya ağ erişimi yoluyla ek özellikler sağlamak için“ tam erişim ”talep edebilirler. Apple, iOS 13 ve iPadOS’ta, bu erişimi onaylamadıysanız bile klavye uzantılarına tam erişim izni verilmesine neden olabilecek bir hata keşfetti. ”

Üçüncü taraf klavyeleri

iOS’un en son sürümünde, üçüncü taraf klavyeleri, bağımsız bir modda veya tam erişime sahip olarak çalışarak, diğer uygulamalarla etkileşime girme veya yazım denetimi gibi ek özellikler için internete erişme olanağı sağlar.

Bununla birlikte, üçüncü taraf klavyeyi tam erişim modunda kullanmak, uygulamanın geliştiricisinin yazarken tuş vuruşlarını yakalamasına olanak tanır ve bu, e-postalara, mesajlara ve hatta bir şifre girdiğinizde yazılanları da içerir.

Apple’ın keşfettiği hata, bir kullanıcının onaylayıp onaylamadığına bakmaksızın üçüncü taraf klavye uygulamalarının tam erişim izinleri almasına izin verebilir.

Şirket, konunun yaklaşmakta olan bir yazılım güncellemesinde düzeltileceğini söylese de, konuyla ilgili daha fazla ayrıntı açıklamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir