Google, Premium Uygulamalar ve Oyunlar İçin Abonelik Hizmetini Test Ediyor

Geçen yıl Google’ın, kullanıcıların premium uygulamalara ve oyunlara erişmesine izin verecek Apple Arcade benzeri bir abonelik hizmeti üzerinde çalıştığı bildirildi. Artık arama devinin Google Play Pass adlı böyle bir hizmeti test ettiği neredeyse doğrulandı.

Android Police’in haberine göre, anonim bir kullanıcı tarafından gönderilen hizmetin ekran görüntülerini paylaştı; Görünüşe göre Google şu anda hizmeti sınırlı sayıda kullanıcıyla test ediyor. Google daha sonra böyle bir hizmeti teknik siteye bir e-posta ile test ettiğini onayladı.

Paylaşılan ekran görüntüleri, hizmetin kullanıcılarına 10 gün boyunca ücretsiz deneme sürümü sunacağını ve bundan sonra ayda 4.99 $ mal olacağını gösteriyor. Ancak, Android Police, hizmet bedelinin nihayet başladığında değişebileceğini belirtti. Ayrıca, fiyatlar ve içerik teklifleri ülkeye göre değişecektir.

Şu an itibariyle Google Play Geçiş’in sunacağı içerikle ilgili pek fazla ayrıntı mevcut değil, ancak ekran görüntüleri Stardew Valley, Marvel Pinball ve Limbo gibi uygulamaları gösteriyor.

Ekran görüntüsünde: “Birinci sınıf müzik uygulamalarını ve aralarındaki her şeyi yapmak için puzzle oyunlarını kapsayan küratörlüğünü katalog keşfedin. Aksiyon vuruşlarından bulmacalara ve fitness takipçilerine, Google Play Pass ile reklamsız yüzlerce premium uygulamaya ve oyuna erişimin kilidini açıyorsunuz, ücretler veya uygulama içi satın alımlar açıyorsunuz ”diyor.

Bu yeni abonelik hizmeti ile Google, premium oyunlara ve uygulamalara abonelik tabanlı erişim sunacak olan yaklaşan Apple Arcade’e katılmayı hedefliyor. Ayrıca yeni abonelik hizmetiyle, arama devi şu anda Apple’ın hâkim olduğu uygulama gelirlerinden daha büyük bir pay almak istiyor.

Uygulamalar, hem Google hem de Apple için önemli bir gelir kaynağıdır. Sensor Tower’a göre, bu yılın ilk yarısında uygulamalara yaklaşık 39,7 milyar dolar harcandı, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre %15’in üzerinde bir artış gösteriyor. Google’ın Play Store’u yalnızca 39.2 milyar dolardan 14.2 milyar doları elde edebildi. Geri kalan 25.5 milyar dolar Apple’a gitti. Bununla birlikte, hacim açısından Play Store, App Store ile karşılaştırıldığında yaklaşık olarak 14 milyar uygulamaya karşılık 41 milyar uygulaması ile bu yarışta açık ara önde gözüküyor.

Bireysel uygulamalara gelince, Tinder ve Netflix’in sırasıyla 497 milyon dolar ve 399 milyon dolar gelir elde ederek, hem App Store hem de Play Store’da en yüksek hasılat yapan oyun dışı uygulamalar oldu. Netflix daha önce en çok hasılat veren uygulama oldu, ancak iOS uygulamasından gelen abonelikleri kaldırdıktan sonra gelirleri düştü.

En başarılı oyunlar ise Honor Of Kings, Candy Crush Saga ve PUBG Mobile. Sensor Tower’dan gelen bu numaralar, Çin’deki üçüncü taraf Android uygulama mağazalarından elde edilen gelirleri içermiyor.

Apple Arcade, en iyi App Store uygulamalarını kullanıcılara aylık ücret karşılığında getirecek bir mobil ve Mac oyun abonelik hizmetidir. Arcade hizmeti, Beneath the Steel Sky gibi 100’den fazla oyunla tanıtıldı. Hizmet tarafından sunulan oyunların listesi uzmanlar tarafından küratörlüğünde tutulacak ve aylık olarak güncellenecektir.

Dahası, sunulan oyunlar Ken Wong, Hironobu Sakaguchi, Will Wright ve daha fazlası gibi popüler yaratıcıların orijinal sürümlerini içerecek.

Hizmette bulunan tüm oyunlar çevrimdışı olarak da sunulacak. Bu, abonelerin dengesiz bir mobil bağlantı durumunda ilerlemelerini kaybetme konusunda endişe duymayacakları anlamına gelir. Servis iPad, iPhone, Mac ve Apple TV’yi destekleyecek ve kullanıcılar başka bir cihazda herhangi bir ilerleme kaydetmeden bir oyun seçebilecekler.

Apple’ın Arcade abonelik hizmeti sonbaharda, muhtemelen Eylül ve Kasım ayları arasında piyasaya sürülecek. Apple, açılışta hizmetin yaklaşık 150 bölgeyi destekleyeceğini onayladı. Hizmet, abonelere reklamsız bir deneyim sağlayacaktır. Piyasaya sürülen reklam destekli bir sürüm olmayacak ve Apple’ın böyle bir sürüm sunma planının olup olmadığı hakkında da hiçbir bilgi yok.

Şirket tarafından: “Apple Arcade oyunları aileler için harika olacak, kullanıcı gizliliğine saygı duyacak ve reklamları olmayacak veya herhangi bir ek satın alma işlemi gerektirmeyecek. Her yaştan oyuncuların Apple Arcade’i seveceğini düşünüyoruz, ”denildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir