Google’ın kardeş şirketi X, sıradan görevler yapmayı öğrenebilecek robotlar yapmak istiyor

Bugünlerde AI ve robot bilimine çok dikkat edilyor. Ancak bunların çoğu ya çok özelleşmiş işlere ya da diğer aşırı teorik algoritmalara odaklanıyor. Bugünün robotları, sadece araba yapmak veya onları sürmek için değil, aynı zamanda günlük yaşamlarında insanlara yardım etmek için var olan kurgu robotlarından hala çok uzak. Bu amaçla, Google’ın kardeş şirketi X, insanlara ikinci doğası olan karışık şeyleri yapmayı öğrenebilecek robotları tasarlamak, inşa etmek ve eğitmek için bir Günlük Robot Projesi başlattı.

İnsanların bize verdikleri çok şey var çünkü bize “doğal” geliyorlar. Ancak bu aktiviteler, hazırlıksız bir su soğutucusu sohbetinin dikkatini dağıtmak veya bazı geçici şeyler her gün görünüp kaybolurken rahatsız olmak gibi, bununla birlikte, robotların mantıklı zihinlerini şaşırtmaktadır. Bu robotların günlük işlerde insanlara yardım etmede iyi olmaları için, değişen elemanlara ve çevrelere hızlı bir şekilde adapte olmaları gerekir. Ve bunun için, programlanmamış, robotların öğrenmesi gerekecek.

Tabii ki, makine öğrenmesi ve AI, X’lerin Günlük Robot Projesinin önemli parçalarıdır. Dikkatli bir şekilde robotları bir amaç için programlamak ve daha sonra bunları başka bir amaç için tekrar programlamak yerine, amaçların mümkün olan en az programlamayla nasıl gerçekleştirilebileceğini öğrenen robotlar oluşturmaktır. Teorilerini test etmek için X, başarısında veya başarısızlığında hala ölçülebilir kalırken, doğru miktarda zorluk çeken bir görev seçti: çöpü ayırmak.

X’in sanal robotları, her gece buluttaki sanal ofislerde ayrıştırılan atıkları “uygulayacak” ve daha sonra bunları gerçek fiziksel robotlara ve gerçek fiziksel çöplere uygulayacaktır. “Pratik” faaliyetin sonuçları daha sonra robotların o gece tekrar yaşadığı benzetilmiş eğitime aktarılacaktır. X’e göre, bu durum ofis atıklarının kirlilik seviyesinin %20’den %5’in altına düşmesine neden oldu.

Kesinlikle etkileyici bir istatistik ama burada bitmiyor. X’in bir sonraki büyük adımı, robotu yeniden inşa etmeden veya yeni bir program yazmadan aynı robotları başka bir görevde eğitmektir. Şirket, bunun imkansız bir görev olabileceğini itiraf ediyor, ancak yine de buna çalışacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir