Boeing CST-100 Starliner lansmana doğru büyük bir adım attı

Boeing ve SpaceX, astronotları uzaya tekrar Amerika’ya getirme yeteneğini getirmek için çalışan iki şirket arasında yer almaktadır. Bir gün insanları yörüngeye taşıyacak ve ötesine taşıyacak olan Boeing CST-100 Starliner uzay aracı, ilk uçuşuna giden yolda bir kilometre taşını daha geçti.

Starliner, 21 Kasım’da Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Boeing Ticari Ekip ve Kargo İşleme Tesisi’nden çıktı. Araç, tesisten çıkarak Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundaki 41 Uzay Fırlatma Kompleksi’ne (41) taşındı.

Uzay aracı fırlatma rampasına alındıktan sonra, Dikey Entegrasyon Tesisinde kaldırıldı ve ISS’ye uçuş testi için United Launch Alliance Atlas V roketinin üstüne sabitlendi. Fırlatma için kullanılacak olan Atlas V roketinde bir yükseltme kademesi, çift motorlu Centaur üst kademesi ve bir çift sağlam roket güçlendiricisi bulunur.

İlk uçuş esnasında serbest bırakılacak ve bu fırlatma 17 Aralık’ta hedeflendi. Fırlatma, takıma Atlas V roketinin, Starliner uzay aracının ve yer sistemlerinin uçtan uca performansı hakkında değerli veriler verecek. Ayrıca yörünge içi, yanaşma ve iniş işlemleri hakkında veri sağlayacaktır.

Toplanan veriler, sonunda ISS’ye gelen ve astronotları taşımak için gerekli olan NASA sertifikasyon sürecinin bir parçası olarak kullanılacaktır. Ticari mürettebat kapsülleri kullanıma hazır olduğunda, 2011’den beri ilk kez ABD’nin astronotlarını yörüngeye koyma kabiliyetine sahip olduğunu işaret edecektir. ABD uzay mekiği filosundan emekli olduğunda bu yeteneğini kaybetti. NASA astronotu Mike Fincke, insanları düzenli olarak başlattığımızda dört gözle beklediğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir