GPU’nuzu Nasıl OverClock Yaparsınız?

OverClock dünyasına hoş geldiniz, sınırların ötesine geçebilir hayallerinizle karşılaşabilirsiniz. Ancak dikkatli olun, donanımınıza gerekli saygıyı göstermezseniz onu incitebilirsiniz 🙂

Bununla birlikte, donanımınızı sınırlarına zorlamakla ilgileniyorsanız, paranızın karşılığını en iyi şekilde almak için bu iyi bir seçenek olabilir.

DirectX 11 ve DirectX 12 ile birlikte GPU, performans için en önemli bileşendir, bu nedenle grafik kartınızı overclock etmek, bir oyuncuysanız size gerçekten fayda sağlayabilecek bir şeydir.

Nvidia GPU Boost veya AMD Power Tune’daki tek bir düğmeye basma günlerinden bu yana zaman değişti, ancak bazı üçüncü taraf yazılımları kullanarak kartınızın saat hızını radikal bir şekilde artırabilirsiniz.

Kaydırıcıları azar azar ayarlamak rahat olmazsa, o zaman kıyaslama yapıyor ve sonra hepsini tekrar yapıyorsanız, özel yazılımın kendi işini yapmasına izin vererek daha iyi hizmet alabilirsiniz. Modern GPU’lar, bunu yapacakları termal tavan boşlukları olduğunu düşündüklerinde kendilerini overclock edeceklerdir.

1. Yazılımı Edinin

BIOS’unuzu aşmanız ve gerçek bir matematik yapmanız gereken CPU overclocking’in tersine, grafik kartınızı overclock etmek için ihtiyacınız olan tek şey bazı özel yazılımlardır. Genellikle MSI Afterburner veya EVGA Precision ile gitmenizi tavsiye ederiz, ancak çoğu satış sonrası GPU üreticisinin kendi yazılımı vardır.

Bu durumda bir MSI Twin Frozr GTX 970’i overclock ediyoruz, bu yüzden MSI Afterburner kullanıyoruz. Karşılaştırma için çerçeve izleme ve kartların stok hızlarına göre nasıl performans gösterdiğini izlemek için oyun içi bir kaplama sağlar.

2. İzlemeyi Etkinleştir

Afterburner kurulduktan sonra, yapmak istediğimiz ilk şey oyun içi yerleşimi ve kare hızı izlemesini etkinleştirmek ve ardından arayüzü biraz daha uygulanabilir bir şeye çevirmek olabilir.

3. Test Stok Hızları

Ardından, kartınızın stok hızında nasıl performans gösterdiğini net bir şekilde anlamak isteyeceksiniz. Middle Earth: Shadow of War’un kıyaslama aracını maksimum ayarlarda ve 1.920×1.080 çözünürlükte kullanıyoruz. Saniyede ortalama 51 kare (fps) elde ettik, % 1 düşük 22 fps ve% 1 yüksek 146 fps.

4. Güç sınırını arttırın

Şimdi olayların overclock tarafına geçmemiz gerekiyor. Masaüstüne dönün ve MSI Afterburner’ı tekrar açın. Artacağımız ilk şey güç sınırı.

Kaydırıcıyı sonuna kadar yukarı kaydırın. Bu, kartınızın Nvidia’nın tavsiye ettiği stok ayarlarının ötesinde elde edebileceğimiz her santimetreyi kullanmasına izin vermeli, bu sayede kart, stok 79 ° C’nin tersine 91 dereceye kadar çalışabiliyor.

5. Saat hızını arttır

GPU saat hızınızı artırarak başlamalısınız. Başkalarının nelere ulaştığını araştırabilir ve onları kopyalamaya çalışabilirsiniz. Ancak, gerçekten düşük bir seviyeden başlamanızı ve ardından bir hata görene kadar saatinizi kademeli olarak yukarı itmenizi öneririz. GTX 970’imizde (ki biraz eski), toplamda 1,508MHz’lik bir saat için sağlıklı bir 180MHz ofset elde edebildik.

6. Şimdi, bellek saat hızı

Son olarak, bellek saat hızınızı artırmak isteyeceksiniz. Aynı kural, ana saatle aynı olan hafıza saatine uygulanır: düşükten başlayın, yavaş yavaş yükselin. VRAM’dan uzak bir 200MHz ofset ile başladık ve 500MHz’e çıkabildik.

Lütfen, lütfen sonuçlarımızı almayın ve GTX 970’iniz için işe yaradığını varsaymayın. Donanımınıza zarar vermemek için yaptığınız her küçük değişikliği test etmelisiniz.

Neyse, ne kadar bellek overclockuna ihtiyacınız olduğunu anladıktan sonra, o onay işaretine basın ve nasıl bir performans gösterdiğini görmek için oyuna atlayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir