En iyi ücretsiz dosya kurtarma programları 2019

Önemli bir dosya mı kaybettiniz veya silindi? Bu ücretsiz dosya kurtarma araçları sizi felaketten kurtarabilir

Bir noktada çoğu insan yedeklemenin önemini zor yoldan öğreniyor. Muhtemelen, Google Drive, Dropbox veya Microsoft’un OneDrive gibi bulut tabanlı bir program kullanarak zaten kurulmuş bir sisteminiz var. Her şeyi rutin olarak bir USB belleğe veya harici bir sabit diske de kaydedebilirsiniz.

Bununla birlikte, dosyaları ve klasörleri birden fazla cihaz arasında senkronize etmek onları kurtarmayı kolaylaştırırken, maalesef onları kazayla silmeyi de kolaylaştırır. Klasörleri düzenlemek, önemli bir dosyayı yanlışlıkla yanlış yerleştirmek, ve bunu çok geç fark etmek oldukça büyük bir felaket.

Burası dosya kurtarma yazılımının kendi içine girebileceği yerdir ve bazı pahalı ücretli seçenekler olsa da, ücretsiz dosya kurtarma yazılımlarının en iyilerini burada listeleyeceğiz.

Bir hata yaptığınızı ve bir şeyi yanlış yere koyduğunuzu anlayınca, çabucak kurtarabilir ve yeterince kolay, ilk etapta büyük ücretli programlara ihtiyaç duymanızı önleyebilir.

1. MiniTool Power Data Recovery Free

+  Dosya türüne göre sınırlama
Optik medya içerir
Hızlı

MiniTool Power Data Recovery Free ile ilgili görsel sonucu

MiniTool Power Data Recovery Free, kurulum sırasında size temel tavsiyelerde bulunan tek programdır.“Yazılımı, üzerine yazmak istediğiniz veya verileri kurtarmak istediğiniz sürücüye yüklemeyin.”

Bu sürüm ücretsizdir, ancak ücretli sürümler de mevcuttur, bu nedenle birkaç kısıtlama olduğunu fark edeceksiniz.

Yalnızca 1GB veriyi kurtarabilirsiniz, daha sonra çalışmak üzere tarama sonuçlarını kaydetme seçeneğine sahip değilsiniz ve bir kaç seçenek daha eksik – ama bunun bir harika ücretsiz kurtarma aracı olmasını engelleyen hiçbir şey yok. Bir diğer sevilmeyen özellikte ara sıra reklam çıkabiliyor karşınıza.

Taramaları belirli dosya türleriyle sınırlandırabilirsiniz ve MiniTool Power Data Recovery Free, dosyaları bile göremediğiniz bölümlerden geri alma yeteneğine sahiptir ve optik medya dahil çıkarılabilir sürücüler için destek sağlar.

Taramalar hoş bir şekilde hızlı ve sonuçlar tam olarak aradığınızı bulmayı kolaylaştırmak için aranabilir. Dikkatinize değer veren mükemmel bir yazılım.

2. Disk Drill

Yerel ve bağlı sürücüleri tarayabiliyor
Kullanımı kolay
PC ve Mac için kullanılabilir

Disk Drill ile ilgili görsel sonucu

Keyifli ve basit bir arayüze sahip olan Disk Drill, dosya kurtarma işlemini çok basitleştiriyor. Karmaşık seçeneklerle uğraşmanıza gerek yok. Program yerel ve taşınabilir sürücülerin yanı sıra hafıza kartlarını taramak için de kullanılabilir. Seçtiğiniz sürücünün taranmasını gerçekleştirdiğinizde, türüne göre gruplandırılmış kurtarılabilir dosyaların bir listesini sunarsınız ve görüntü dosyalarını önceden önizleme seçeneğiniz mevcut. Yüksek başarı oranına sahip basit ve etkili bir araçtır.

Veri kurtarma konusunda biraz dikkatli olan herkes için hoş bir dokunuş gibi görünen şey, program ilk çalıştırıldığında hızlı bir öğreticinin eklenmesidir – ancak bu sonuçta bir Pro sürümüne yükseltmek için reklam.

Disk Drill hem macOS hem de Windows için kullanılabilir. Pro’ya yükseltme, yazılımın kullanılabileceği bilgisayar sayısını artırır ve gelişmiş tarama ve daha geniş dosya sistemi desteği gibi daha fazla seçenek açar. Ancak çoğu insan için, ücretsiz sürüm tüm olağan olasılıkları kapsıyor.

3. EaseUS Data Recovery Wizard Free

Klasöre göre belirle
Önizleme seçeneği

EaseUS Data Recovery Wizard Free ile ilgili görsel sonucu

İşleri güzel ve basit tutmak için EaseUS Data Recovery Wizard Free, kayıp dosyaları kurtarmanın kolay ve erişilebilir yüzüdür. Programı başlattığınızda, kurtarılabilir veriler için hangi sürücüyü taramak istediğinizi soran bir ekran sunulur; bu durumda yalnızca Tara düğmesine basmanız gerekir. Yapılandırılacak seçenek yok, ancak tam olarak bir dosyanın neresinden kaybolduğunu biliyorsanız, işleri hızlandırmak için taranacak bir klasör belirleyebilirsiniz.

Sonuçlar gezinmesi kolay bir Explorer tarzı görünümde sunulur, ancak ne yazık ki bulunan dosyaların kalitesine dair bir gösterge yoktur – önizleme seçeneği olsa da -. Ardından ilgilendiğiniz dosyaları seçebilir ve geri yükleyebilirsiniz.

Programın ücretsiz sürümünün yalnızca ücretli GB sürümüne yükseltme yapmadan önce 2 GB’a kadar veri kurtarmanızı (varsayılan olarak 500 MB, ancak bu programın içinden artırılabileceğini unutmayın) sağlıyor. Bu, tam bir sabit disk kurtarma işlemi için yeterli olmamakla birlikte, gerektiğinde en önemli dosyalarınızı geri almanıza yardımcı olmak için yeterli olacaktır.

4. Recuva

Kolay sihirbaz
Derin tarama seçimi
Güvenli silme seçeneği

Recuva ile ilgili görsel sonucu

Veri kurtarma türünün bir parçası olarak, Recuva özel bir takip oluşturmayı başardı – ve nedenini görmek zor değil. Program sadece sabit disklerden ve hafıza kartlarından değil iPod’unuzdan da verileri kurtarabilir.

Bazı veri kurtarma araçları basit bir arayüzle bunu kolaylaştırırken, Recuva bir şeyi daha ileri götürür ve tüm süreç boyunca sizi bir sihirbazla yönlendirir. Tüm kurtarılabilir verileri izlemek için uzun bir derin tarama gerçekleştirebilir veya belirli bir şey arıyorsanız aramayı sınırlandırabilirsiniz – ve bu esnekliğe sahip olmak güzel bir seçenek.

Ek bir bonus olarak, programın ana özelliğinin tam tersini yapan güvenli bir silme seçeneği vardır – artık gerekmediğinden emin olduğunuz dosyaları siler ve kurtarılamaz hale getirir.

Programın bir dezavantajı, uygulamanın Pro sürümünün ağır bir şekilde tanıtılmasıdır, ancak buna bir göz atabilirseniz, elinizde güçlü bir araç vardır – ve muhtemelen sanal depolama sistemlerini kullanmadan yaşayabilirsiniz.

5. UnDeleteMyFiles Pro

Birden çok araç
Dosya türüne göre arama
Diski anlık görüntüleme

UnDeleteMyFiles Pro ile ilgili görsel sonucu

Adına “pro” kelimesinin dahil edilmesine rağmen, bu program hala ücretsiz ve aslında, profesyonel olmayan bir sürüm yok.

UnDeleteMyFiles Pro’nun özellikle görüntüsü çekici olmayabilir, ancak yalnızca veri kurtarma değil, burada bulunan birden fazla araç olduğu için bunun sizi çok fazla etkilemesine izin vermeyin. Dosyaların kalitesinin (veya kurtarılabilirliğinin) bir göstergesi olmadığından kurtarma biraz zarar görebilir ve özlenebilir – bulunan dosyanın makul bir durumda olduğunu ummanız gerekir.

Veri kurtarma söz konusu olduğunda, sıralamak zorunda olduğunuz listenin boyutunu azaltmak için belirli dosya türlerini arama yeteneği dışında pek fazla seçenek bulunmuyor.

Ekstralar açısından, temel olarak sürücünüzü yedekleyen bir disk anlık görüntü aracına da sahipsiniz; böylece verileri boş zamanlarınızda, güvenli bir dosya silme aracı ve e-posta kurtarma aracıyla kurtarabilirsiniz. Bu mutlaka grubun en iyisi olmasa bile göz atmaya değer.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir