Huawei’in Android alternatifi için planları neler?

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump‘ın Huawei üzerindeki yaptırımları sonucunda birçok başka kurum ve kuruluş ta Huawei ile olan bağlantılarını askıya almıştı. Bunlardan biri de işletim sistemi Android‘in sahibi Google.

Bu gelişmelerden sonra herkesin merak ettiği soru ise artık Huawei telefonları nasıl bir geleceğin beklediğiydi. Görünen o ki Huawei’de kendine bu soruyu sormuş. Son gelen sızıntılar dahilinde Huawei’in çok uzun bir süredir Android alternatifi için bir işletim sistemi geliştirdiği ortaya geçti. 7 yıl gibi bir süredir geliştirilen sistemin bu son gelişmeler ile gün yüzüne çıkmaya başladığını varsayıyoruz.

Raporlara göre 2012 tarihli bir raporda Huawei, Google’un pazar payının çok büyük bir kısmını aldığını ve buna bir alternatif yaratmak için kendi işletim sisteminin ilk adımları attığı görülüyor. Bunun yanında Windows işletim sistemine de alternatif olarak çalışmaların olduğu görülüyor.

Raporda görülen bir diğer maddede ise;

“Daha önce de belirttiğimiz için bunlar sadece özel durumlar için kullanılacak back-up servisleri, Huawei olarak özel durumlar olmadıkça partnerlerimizin sistemlerini desteklemeye her daim devam edeceğiz. Biz ve müşterilerimiz bu sistemleri seviyoruz.”

ibareleri yer alıyor.

Bu yeni sistem için Huawei, “Huawei Hongmeng” -Türkçe olarak “ilkel dünya”- isimin düşünmüş. Ancak daha sonra sistemin adı Huawei Ark OS olarak değiştirilmiş. Bu, Huawei’in batılı kullanıcıları için çok daha basit bir isim gibi duruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir