iPhone'da 360 derecelik videolar nasıl çekilir?

Her durumda da 360 derece fotoğraf ve videolar artık Facebook ve YouTube’da.
En iyi sonuçlar Samsung Gear 360 gibi çift küresel kameralara sahip cihazlarla alınır, ancak mütevazı bir iPhone’u tek başına kullanmak nispeten kolaydır.
İPhone’un öne bakan “selfie” objektifini kullanmak mümkün olmasa da (çok düşük çözünürlükte), 360 derece fotoğraf ve video bir araya getirilebilecek bol aksesuarlar ve uygulamalar var.

Panoramik modunu kullanma


Apple’ın iPhone’u mükemmel bir kamera uygulamasına sahiptir ve bunun içinde mükemmel Panoramik modu vardır.
360 derece tuhaflık yakalamak için bir dağ veya güzellik noktasının üstünde çalışma yaparak 360 derece video çekebilirsiniz. Bunun dışında, iPhone için, çevrenizdeki sadece 240 dereceyi doğal olarak ele geçiremezsiniz.
Ayrıca, her türlü sürükleyici video oluşturma işleminde de bulunmuyor. Bu iyi bir başlangıç, ancak panoramik fotoğraflarınızı bir sonraki seviyeye taşımak için biraz yardıma ihtiyacınız var.

360 derece uygulama ve yazılım nasıl kullanılır


İPhone’un yerel Kamera uygulamasına olan sınırlarının dışında olmasına rağmen, lensi ile 360 derece film çekmek mümkündür. İphone kamera uygulumasının içinde bunun PANO moduyla 360 Derecelik videolar çekmek mümkündür.
Çoğunlukla 360 Panorama uygulaması gibi fotoğraf küresi uygulamaları olan çeşitli yönlendiriciler vardır. Bu türden bir başka uygulama ise, fotoğraflarınızı eşleştirmenin eski bir yolunu gösteren Pano’dır (ekran kılavuzlarını kullanarak 16 fotoğrafı birlikte elle geçirirsiniz). Başka bir seçenek birden fazla fotoğraf çekmek ve masaüstü bilgisayarlar için ücretsiz Hugin panorama dikiş yazılımını kullanarak kendiniz birleştirerek 360 derece resimler veya videolar elde edebilirsiniz.

360 derece fotoğraf ve video çekimi


İPhone ile birden çok muhteşem fotoğraf çekmek ve bunları kendiniz birleştirmek mükemmel bir seçimdir. Ancak, bu rotayı alırsanız, hatırlanması gereken birkaç kural vardır.
İlk olarak, bir dağın tepesi, bir binanın çatısı veya sıcak hava balonu gibi geniş ve açık bir alan bulmanız gerekir. Ayrıca, etrafınızda çok az kişi varsa veya en azından birkaç kişi hareket halindeyse çok daha iyi çalışır. Aynı kişinin fotoğraflarınızdan birinde görünmesini istemezsiniz.
Her fotoğrafı çekerken, dirseklerinizi koruyun ve telefonunuz göğsünüze yaklaşır, bu da stabilitenizi en üst düzeye çıkarır. Ayrıca, sırayla ilk ve son fotoğrafları elde etmenin veya normalde fotoğraf çekmeyeceğiniz başka bir şey yapmanız da akıllıca olacaktır.Çektiğiniz fotoğraflar aynı düzeyde sadece konumu değişik şekilde çekilmesi gerekir. İPhone telefonlarda kamere uygulamasında bunun PANO özelliği sayesinde ekranda belirtilen sarı çizgiyi takip ederseniz güzel bir 360 derece video çekmiş olursunuz.

360 Derece videolarda sosyal medya kullanma


İlk seçenek, 360 derecelik görüntü kalitesine sahip Panoramik çekilen resimi veya 360 derecelik videosuyla aynı şekilde davranacak olan 360 derecelik videoyu Facebook’a yüklemektir.
Facebook’a ve YouTube’un 360º içeriğe ulaşmasına rağmen, Instagram’da bu destekleme mevcuttur. Panoromik çektiginiz fotografları normal bir gönderi olarak paylaştıgınızda 360 derecelik video olarak görüntülenecektir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir