Jaguar Land Rover’ın yeni direksiyon simidi sizi yönlendirmek için ısı kullanıyor

Jaguar Land Rover’ın yeni direksiyon simidi sizi yönlendirmek için ısı kullanıyor

Jaguar Land Rover, dikkatini dağıtan sürücüler sorununa yeni bir çözüm getirdi: dönüş zamanı geldiğinde size sıcaklık gösterecek bir ‘duyusal’ direksiyon simidini üretti.

Isıtmalı direksiyonlar yıllardır kullanılmakta ve kışın sürüşü çok daha keyifli bir deneyim haline getirmektedir ve JLR’nin tekerleği, gözlerinizi yoldan ayırmanıza olanak tanıyan ekran yönlerine bir alternatif sağlamak için aynı teknolojiyi, hızlı bir şekilde ısıtma ve soğutma kullanır. 

JLR’nin son zamanlardaki bazı yeniliklerinin bir miktar tuhaf olmasına rağmen  duyusal direksiyon simidi (Glasgow Üniversitesi ile ortaklaşa yaratılmıştır) ciddi bir sorun için pratik bir çözümdür.

ABD Ulaştırma Departmanı , dalgın sürüş ABD’de ölümcül araba kazaları % 10’u sorumludur ve (bazen tamamen özerk sürüş için hazırlık büyük eğlence ekranları ile donatılmıştır) Modern otomobiller kötüleştirebilir verebilecek bir tehlike varsa sorun.

Yeni bir yön

Sözlü talimatlar gürültülü durumlarda yardımcı değildir ve JLR’nin araştırması tekerleği titretmenin çok dikkat çekici olabileceğini buldu.

Jaguar Land Rover, Alexandros Mouzakitis, “Araştırmalar, insanların yönleri belirtmek için ısıtma ve soğutma dinamiklerini kolayca anladıklarını ve sıcaklık değişiminin incelikli olmalarının, daha rahatsız edici bir ses veya titreşime dayalı bir ipucu gerektirmeyen belirli geri bildirimler için mükemmel olabileceğini göstermiştir” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir