MediaTek, Premium 5G çipiyle Qualcomm’a meydan okuyor

2020'de beklenen çipi kullanan ilk akıllı telefonlar

MediaTek, Tayvan’daki Computex’te 5G işlemcisini açıklayarak Qualcomm’un premium akıllı telefon pazarındaki üstünlüğüne meydan okumasına izin vereceğini umduğunu açıkladı.

Yeni 7nm Çip Üzerine Sistem (SoC), Arm’ın Cortex-A77 CPU’su ve MaliG77 GPU’ya dayanıyor ve MediaTek’in kendi 5G modem ve AI işlem birimi (APU) teknolojisini içeriyor.

4.7 Gbps indirme ve 2.5 Gbps hız için teorik destek ile akıllı telefonlara önemli bir performans artışı sağladığını iddia ediyor.

MediaTek 5G

Çip, Bağımsız (SA) ve Bağımsız Olmayan (NSA) 5G altyapısını destekliyor, ancak en önemlisi, yalnızca 6 GHz altı spektrumunu destekliyor.

İngiltere’dekiler de dahil olmak üzere ilk Avrupa 5G şebekeleri bu frekansları kullanacak olsa da, Verizon ve AT&T çok daha yüksek milimetre dalga (mmWave) bant genişliğini kullananlar arasındadır. Bu, bazı pazarlarda temyizini sınırlayabilir.

Bununla birlikte, MediaTek, platformun çekiş kazanacağına ve 2020’nin ilk çeyreğinde çip tarafından çalıştırılacak ilk ticari cihazların beklediğinden emin.

Bu çip ile ilgili her şey, amiral gemisi 5G cihazlarının ilk dalgası için tasarlandı. Bu yonga setindeki en son teknoloji, bugüne kadar duyurulmuş olan en güçlü 5G SoC’yi yapıyor ve MediaTek’i 5G SoC tasarımında ön plana çıkarıyor ”dedi. 

MediaTek, 5G premium seviyeli cihazlara güç verecek” dedi.

Qualcomm teknolojisi  modemleri veya işlemcileri olsun  amiral gemisi akıllı telefonların ezici çoğunluğunu güçlendirirken, Samsung ve Huawei kendi bileşenleri üzerinde çalışıyor. Bu, MediaTek’i akıllı telefon pazarının orta segmentindeki işletmelerde ve bağlı hoparlörler gibi diğer elektronik alanlarda rekabet edebilmek için terk etti.

Apple ile Qualcomm arasındaki şu anki hukuki savaşta, birincisinin MediaTek ile olası bir modem arzı üzerinde görüşmelerde bulunduğu ancak bunların bir şey ifade etmediği açıklandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir