Japonya, NASA ‘nın Ay Misyonu’na katılacağını açıkladı

Japonya, NASA’yı 2024’te insanları Ay’a geri getirme çabasında yardım etmeyi planladığını duyurdu. Çalışma, Mars’a yapılacak bir insani yolculuğun önünü açacak çok sayıda çabadan biri olan NASA’nın Artemis programı kapsamında yapılacak. Japonya’nın Kabine Ofisi katılımıyla astronotların üssü olması amaçlanan yörünge karakolunun inşasına yardım edeceğini açıkladı.

The Japan Times’a göre, ülkenin uzay politikası komitesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Japonya’nın NASA’nın 2024 Ay misyonuna katılacağını açıkladı. Katılımının bir parçası olarak, Japonya, sonunda Artemis programı kapsamında astronotlar için bir üs olarak hizmet verecek olan yörünge karakolunun inşasında ‘teknik işbirliği’ sağlayacak.

Bununla birlikte, komite, Japonya’nın, aynı zamanda bilim laboratuvarları, konut alanları ve daha fazlasını içeren büyük bir uzay istasyonu olacak olan Lunar Orbital Platformu olarak da adlandırılan ‘Ağ Geçidi’nin inşaatını destekleyip desteklemeyeceğine henüz karar vermedi. Yetkililer, nihai bir karar alınmamasına rağmen, Gateway in inşaatının ne kadara mal olacağını tahmin ettiği konusunda endişeler dile getirdi.

Lunar Surface, Moon Rock, Buggy, Astronaut, Space Suit

NASA’nın özel Amerikan uzay şirketleri ile yaklaşmakta olan çalışmasının, yeni bir ay keşif dönemi başlatması beklenmektedir, ancak Ay, nihai hedef olan “Mars” için sadece bir adım taşıdır. Artemis programı, önümüzdeki yıllarda ay yüzeyine insanlı ve insansız görevler içerecektir.

Japonya, çabaya katılacağını ilan etmek için Kanada’ya katılıyor. Katılımın sonucu olarak, komite Japon astronotlarının Ay’a seyahat etme beklentileri olduğunu belirtti, ancak bu konulardaki detaylar şu ana kadar çözülemedi. Ülkenin 2024’ten daha fazla destek sunmaya karar verdiğini varsayan komite, Japonya’nın HTV-X’in kargo malzemelerini Ağ Geçidine göndermek için kullanacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir