Kredi kartı almanın artıları ve eksileri nelerdir?

Kredi kartı almanın artıları ve eksileri nelerdir?

Kredi kartlarının çeşitli satın alımlar ve durumlar için yararlı bir finansal araç olduğu iddiasına karşı tartışmak zor . Açıkça size ödenecek hazır paraya sahip olamayacağınız eşyaları satın almanıza yardımcı olabilirler ve ayrıca kredi puanınızı artırmanıza ve freebies ve kuponlara giriş kapısını açmanıza yardımcı olabilirler.

Ancak, kredi kartı için başvuran herhangi birinin potansiyel tehlikelerin de tam olarak farkında olması gerekir – bir kredi kartına sahip olmanın dezavantajları da akılda tutulmalıdır.

Bu makalede, bir kredi kartı almanın bazı ortak avantajları ve dezavantajları ile sizi ele alacağız. Bunları okuduğunuz zaman, gerçekten bir tanesine ihtiyacınız olup olmadığına ve eğer öyleyse hangi tehlikelerle karşı karşıya kalabileceğinize karar vermek için daha iyi bir yerde olmalısınız.

Kredi Kartlar Artıları

ÖDEMELER

Eldeki bir kredi kartına sahip olmanın en belirgin yararı budur. Ödemelerde esneklik sağlayabilirler; bu nedenle, bir kerede satın alımın tamamını ödemek zorunda kalmak yerine bir kredi kartı, ödemelerin daha uzun bir süre boyunca yayılmasını sağlayarak daha ekonomik hale getirebilir. Bu, özellikle araba ve ev tamiratı gibi beklenmedik bir finansal ihtiyaç veya uzun mesafelere seyahat etmek gibi ani bir ihtiyaç için kullanışlıdır.

ÖDÜLLER

ABD’de bu kadar çok insanın kendine bir kredi kartı almasının nedeni … ödüller! Evet, hepimiz harcadığımız zaman bazı puanlar, freebies veya hatta nakit almak isteriz. Birçok kredi kartı, bir kullanıcının daha fazla ikramiye alması durumunda daha fazla ikramiye teklif edildiği bir ödül sistemi sunar. Bu ödül, genellikle geri ödeme , havayolu milleri veya uçak bileti gibi gelecekteki seyahatlerin satın alınmasında kullanılacak noktalar gibi farklı biçimlerde olabilir .

Bu tür bir ödül kesinlikle kartı kullanmak için değerli bir teşvik olabilir. Ancak, bu ödülleri sunan kartların genellikle bu hediyeyi daha yüksek bir faiz oranıyla veya daha yüksek bir yıllık ücretle dengeleyeceğini unutmayın; bu nedenle kullanım şeklinizi değerlendirirken en iyi genel anlaşma olmayabilir.

EMNİYET

Muhtemelen biraz sezgisel olsa da, bir kredi kartı ile satın almak aslında başka bir ödeme yönteminden daha güvenli olabilir.

Bunun nedeni, kredi kartı şirketlerinin, kullandığınızda kullandığınız dolandırıcılık korumaları ve diğer hizmetleri oluşturmasıdır. Örneğin, yanlış beyan edilmiş bir hizmet veya beklentileri karşılamayan bir ürün sattıysanız, ücret protesto edilebilir ve kredi kartı şirketi ticaret yapmak için yanınızdadır. Ayrıca erken kırılmış bir ürünün koruması vardır; birçok kredi kartı üreticinin bir yıla kadar olan garantisini iki katına çıkarır, bu da ekstra bir ücret ödemeden uzatılmış bir garanti almak gibidir.

Kredi kartları, bir kredi kartıyla sahtekarlığa karşı korunma olduğu için, bir banka kartından daha güvenlidir; bir banka kartıyla ise, bağlı olduğu hesap, parayı geri almadaki olası zorluklarla tamamen temizlenebilir.

 

Kredi kartları – Eksikleri

OVERSPENDİNG

Kredi kartlarında gözümüze gelen asıl sorun bu. Bir kez sahip olduktan sonra, gerçekten karşılayamasanız bile, kredi limitinize kadar harcama yapmanıza engel olacak hiçbir şey yoktur.

Nakit parayla, en azından cebinizdeki paradan daha düşük bir maliyetle satın alımlarla sınırlandırılmış olursunuz. Kredi kartıyla, daha yüksek harcama limiti, bir kullanıcıyı daha fazla harcamaya ve olanaklarının ötesinde yaşamaya zorlayabilir. Finansal disiplin, bu durumdan sorumlu harcamalar ile kaçınmanın anahtarıdır, ancak kötüye kullanma yeteneğinin sizin elinizde olduğunu biliyorsanız, bu her zaman kolay değildir.

Yani, harcama, harcama, harcama gibi çok az irademiz ve sevginiz olduğunu biliyorsanız, kredi kartlarından kaçınmanızı ya da giderek artan bir borç dağına girme riskini almanızı öneriyoruz.

YILLIK ÜCRET

Kredi kartı göz önünde bulundurulurken, ilgili ücretlere göz atmayı unutmayın. Bunlardan en önemlisi, veren bankaya ödenen yıllık ücrettir. Ayrıca, maliyeti düşürmek için yıllık ücret ödemeyen kartların bulunduğunu unutmayın. Doğru kredi kartını seçme konusundaki kullanışlı rehberimiz seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

DOLANDIRICILIK

Artık burada sizi kırmaya çalışmıyoruz, ancak bir kredi kartına sahip olmak hesabınızı sahtekarlığa maruz bırakıyor. Çünkü kredi kartı numaranız hırsızlar tarafından çalınabilir ve kredinizi kullanmaya çalışmak için kullanılabilir. Bunun gerçekleşmesi için birçok yol vardır; ortak senaryolar, kartın fiziksel olarak kaybolması veya bilgilerinizin çevrimiçi olarak çalınmasıdır.

Kartınızı yanınızda bulundurduğunuzdan ve çevrimiçi ortamda güvende olmanız için uygun önlemleri aldığınızdan emin olun. Bu, cep telefonu işletim sisteminizin güncel tutulmasını ve iyi bir antivirüs yazılımı kullanılmasını içerebilir . Ayrıca, kredi kartınızı kullanarak dolandırıcılarla dolandırıcılık kurbanı haline gelirseniz, hırsızlığı derhal kredi kartı şirketinize bildirdiğinizden emin olun, böylece kartı iptal edebilirler – yalnızca ilk 50 $ ‘lık sorumluluktan siz sorumlusunuz. , birçok bankanın zamanında bildirilmeleri durumunda bunu bile şarj etmiyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir