Lazer menzilli teleskoplar, uzay önemsizliğini tespit etmek için algoritmalar kullanır

Çin’deki araştırmacılar, yörüngedeki uzay önemsizliğini tespit etme doğruluğunu geliştirdiler. Projenin amacı, uzay aracı manevraları için güvenli rotaların daha etkili bir şekilde çizilmesine izin vermektir. Araştırmacılar, uzayda 50 yıldan fazla bir süre sonra, yörüngede uzay aracının güvenlik için kaçınması gereken her türlü enkaz olduğunu söylüyor.

Şimdiye kadar bazı uzay önemsiz tanımlama sistemleri geliştirilmiştir, ancak küçük ve hızlı alan kalıntılarını belirlemek zordur. Ekip, lazer enkazı teleskopları için uzay enkazı algılama oranını önemli ölçüde iyileştiren bir dizi algoritma oluşturdu. Araştırmacılar, bir sinir ağı kullanarak teleskopun işaretleme doğruluğunu geliştirdikten sonra, 1 metrelik bir kesit alanına ve 1.500 km’lik bir mesafeye sahip alan enkazının tespit edilebileceğini söylüyor.

Önceki algoritmalar enkazın tespit edilmesine izin verdi, ancak doğruluk sadece 1 km seviyesindeydi. Sinir ağı ve bir çift düzeltme algoritması kullanmak, alan borçlarının tanınması için ağ eşiklerini optimize etti. Bu, ağın çok hassas olmamasını ve yerelleştirilmiş alanlarda eğitim görmesini sağlar.

Projedeki araştırmacılar, Pekin Fangshan lazer menzilli teleskop istasyonundaki üç geleneksel yönteme kıyasla gelişmiş doğruluk gösterdi. Ekip, yeni konumlandırma düzeltme algoritmalarının en doğru olduğunu ve gerçek zamanlı iyi performansla kullanımı kolay olduğunu söylüyor.

Her yöntemin algoritma katsayılarını çözmek için 95 yıldızın gözlem verileri kullanıldı ve diğer 22 yıldızın tespitinin doğruluğu değerlendirildi. Araştırmacılar tekniği daha da hassaslaştırmayı planlıyorlar. Bir araştırmacı, uzay enkazı yörüngesini elde etmenin uzay aracının güvenli çalışmasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir