NASA, uzaydan yakalanan donmuş ayın doğuşu görüntüsünü paylaşıyor

Noel’den kısa bir süre önce, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan, ayın donmuş bir kış manzarası üzerinde gösterildiği ve göksel cismin benzersiz ve biraz çarpıcı bir bakış açısı sunan bir görüntüsü yakalandı. Görüntü, Expedition 61 ekibinin bir üyesi tarafından 50 mm lens kullanılarak bir Nikon D5 dijital kamera kullanılarak çekildi.

NASA’ya göre, görüntü kontrastı geliştirdi; ayrıca kırpılmış ve objektif artefaktlarını gidermek için bazı düzenlemeler kullanılmıştır. Kamera, astronotlara Johnson Uzay Merkezi’nin ISS Mürettebatı Dünya Gözlem Tesisi ve Yer Bilimi ve Uzaktan Algılama Birimi tarafından sağlanıyor.

ISS, karadaki uzmanların desteklenmesine yardımcı olarak Dünya üzerinde benzersiz bir bakış açısı sunuyor. NASA, Hudson Körfezi’nin tamamen dondurulduktan sonra, yaz eriyiği başlayana kadar buz boyunca göç eden kutup ayıları tarafından kullanılan önemli bir yaşam alanı olduğuna dikkat çekiyor. Buz Ekim ayında oluşmaya başlar.

Bu, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan yakalanan çok sayıda görüntüden biridir; NASA, çeşitli kameraları ve sistemleri tarafından yakalanan diğer görüntülerde olduğu gibi, bu görüntüleri web sitesi aracılığıyla halka paylaşıyor. Uzay ajansı, burada bulunan Günün Görüntüsü sayfasında en iyi görüntülerin bazılarını vurgular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir