Linux kullanıcılarına Steam’den kötü haber

Günümüzde her ne kadar kullanıcısı az da olsa, Linux hala popüler işletim sistemlerinden biri. Linux’un en popüler işletim sistemlerinden Ubuntu ise birçok Linux kullanan oyuncunun göz bebeği desek yanlış olmaz. Ancak Linux Ubuntu kulanıcıları için kötü bir haber Steam platformundan geldi. Valve Corporation’ın liderliğinde sürüdürülen oyun platformu yakında köklü bir değişikliğe gidecek

Ubuntu altyapısını kullanan oyuncular bir sonraki yamadan sonra artık Steam desteği alamayacaklar. Linux uyumlu Steam oyunları, ciddi bir darbe alacak. Bu bağlamda Valve, bir sonraki güncelleme olan 19.10 sürümüyle birlikte artık Steam’in Ubuntu için verdiği resmi desteği kesecek. . Steam oyunları, Ubuntu olmadan yoluna devam edecek.

Valve’nin yazılımcılarından Pierre-Loup Griffais, Steam ekibi olarak yaşanan bu olaydan ötürü üzüntü duyan Ubuntu kullanıcılarına yönelik bir telafi çalışması yapılacağını belirtti. Böylesine bir değişiklik, bundan sonraki zaman diliminde sorunlara yol açabilir. Bir uyum sürecine gireceğinin farkında olan Amerikalı oyun dağıtımcısı, bazı oyunların ve oyun ortamlarının çalışmayacağını tahmin ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir