İngiltere’de hava temizleyen otobüs dönemi

Havanın kirliliğinin önüne geçmek isteyen bir otobüs şirketi, İngiltere’nin Southampton bölgesinde hava temizleyen otobüs projesini kullanıcılara sundu.

2018 yılının eylül ayında deneme sürüşü başlamış olan otobüsler, normal otobüslerden daha farklı bir görüntüye sahip değil.

deneme bölgesi olarak seçilen Southampton bölgesinde, hava kirliliği ciddi seviyelerde izliyor. Bölgedeki hava kirliliği, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtilen sınırların çok üzerinde. Bu nedenle 2018 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan raporda yer almıştı. Otobüslerde hava filtresi bulunuyor ve bu filtre yolcu taşınırken havanın temizlenmesine yardım ediyor. 100 günlük test süresi boyunca yalnız tek bir otobüs ile havayı, tenis topu büyüklüğüne eş değer partikülden temizledi.

Test sürecinin bittikten sonra filtre sayısı ve filtreli otobüs sayısının çok daha hızlı artması bekleniyor. Bölgedeki hava, bir yıl içerisinde 2,500 hava temizleyen otobüsle birlikte yaklaşık 590 kg partikülden arındırılacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, hava kirliliği konusunda oldukça etkili bir çözüm gibi gözüken bu otobüslerin Manchester, Oxford, Brighton & Hove, Newcastle, Norwich ve Durham bölgelerinde de kullanılacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir