Mars Express uzay aracının yeni Phobos videosunu gösteriyor

Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express misyonu kısa bir süre önce Mars’ın yörüngesindeki ay olan Phobos’un takibini tamamladı. Uzay aracı kamerasını kullanarak, misyon tuhaf bir şekilde şekillendirilmiş ayın görüntülerini, bir araya getirilmiş bir video olarak birleştirilen birçok açıdan ele geçirdi. Görüntülerde görülebilenler, büyük kraterler ve diğer işaretler dahil olmak üzere ayın özelliklerinden bazılarıdır.

Phobos, Ay’ın Deimos’una Mars’ın yörüngesinde katılır; daha büyük ve ilk olarak 1800’lerin sonunda Amerikalı bir astronom olan Asaph Hall tarafından casuslandı. ESA’nın yeni videosu, ayları birçok açıdan gösterir ve sıradışı kaya benzeri şeklini, çıkıntılar ve oyuklar, çukurlar ve karıklarla vurgulamaktadır.

Video, geçtiğimiz ay Mars Express uzay aracının Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamerasının Süper Çözünürlük Kanalı ile çekilen 41 görüntüden yapıldı. Görüntülerin her biri 21MP civarında bir çözünürlüğe sahiptir ve yaklaşık 1.491 mil mesafeden alınmıştır. ESA’ya göre videoda görünen ayın ince hareketi uzay aracının salınmasından kaynaklandı.

Görüntüler, Güneş, kamera ve ay arasındaki açı olan “çok nadir” bir faz açısını vurgular. Faz açısı 17 dereceyle başlar, sonunda videonun yarısı sıfıra yaklaşır ve ardından videonun sonuna kadar tekrar 15 dereceye çıkar. Bu, animasyondaki görüntülerin aydınlatılmasında ve kararmasında görülebilir.

Phobos’un faz açısını sıfıra yakın bir yerde gözlemlemek inanılmaz nadir görülür, yılda sadece üç kereye kadar olan bir olay. ESA, bu olayı yakalama olasılığının en az 2020 Nisan tarihine kadar gerçekleşmeyeceğini söyledi. Araştırmacılar, bu süre zarfında görüntülerin kopmasıyla ayın ışığında yaşanan değişikliklerin vurguladığı birçok farklı yönü görebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir