Minecraft Java Edition ile Windows 10 Edition arasındaki fark nedir?

Minecraft’ın en iyi versiyonu hangisi? Cevaplaması kolay bir soru değil. Oyuncuların çoğu için cevap, alıştığınız versiyondur. Peki ya yeni oyuncular veya farklı bir platformdan atlamak isteyen oyuncular? İşlerin biraz daha karmaşıklaştığı yer orası. İki oyun, benzer özellikler, bir fark okyanusu.

Orijinal Java Sürümü kesin sürüm mü? Windows 10 Edition’ın güncellenmiş teknolojisi, beş yıl önce doğdurulan karmaşasız bir katili öldürür mü? Son teknoloji bilim (okuma: araştırma ve fikir) yardımıyla, hangi sürümün sizin için uygun olduğunu görmek için karşılaştırma yapıp karşıtlık edelim.

 

Modlar

Ä°lgili resim

Minecraft’ın her iki versiyonu da modları destekliyor. Bununla birlikte, Java Sürümü 2010’dan bu yana olduğu gibi, 2015’teki Windows 10 sürümüne karşı, ilk enkarnasyon için daha birçok mod mevcut. Ve eğer bana sorarsanız, Java için modların kalitesi Windows 10’a göre daha yüksek bir standarttır. Windows 10 Edition, sonuçta, aslında mobil cihazlar için tasarlandı.

 

Kontroller

Her iki sürüm de fare ve klavyeyi destekliyor. 2010 yılında piyasaya sürülmesine rağmen Mojang, Java Sürümü için contoller desteği uygulamadı. Bu, çoğu PC merkezli oyuncu için bir sorun olmayacak, ancak konsol oyunlarının karanlık girintilerinden PC’ye atlamak istiyorsanız, bir denetleyici kurmak için JoyToKey gibi ek bir program yüklemeniz gerekecek. ve çalışırken, Windows 10 Edition’da bir controller taktıysanız çalışacaktır.

 

Crossplay

minecraft crossplay ile ilgili görsel sonucu

Microsoft’un susturmayacağı önemli satış noktalarından biri Minecraft’ın ‘Birlikte Daha İyi’ olmasıydı; çocuklarınızla oynadıysanız ve saatlerce inşa ettiğiniz bir yapıyı TNT yaparken çaresizce izlediyseniz bu doğru değil.

Windows 10 sürümünde, herkes Xbox, Android, iOS ve Nintendo Switch diğer cihazlardan oyuncularla ekip kurabilir.

Bu özellik Java Sürümü için bir seçenek olmadığından oldukça açık bir kazanan var.

Güncellemeler

minecraft updates ile ilgili görsel sonucu
Minecraft’ın Java Sürümü, yeni içeriklerin parlamaya başlamasıyla birlikte kullanılan sürümdü, ancak Mojang’ın her iki sürümde de aynı anda güncellemeleri yayınlamayı hedeflemesiyle değiştirildi. Java’da, başlatıcının anlık görüntüsü özelliği ile en son ve en büyük güncellemeye erişebilirsiniz, oysa Windows 10’da benzer bir damarda çalışan bir ‘Deneysel Oyun’ seçeneği var.

 

Grafik

minecraft graphics ile ilgili görsel sonucu
Tüm bunlar PC’nizin ne kadar güçlü olduğuna bağlı. Düşük kalitedeki makinelerde, Java Sürümü bir kabustur. Render mesafesi azalır, büyük dünyalara yükleme daha uzun sürer ve genelde hatalara daha yatkındır. Minecraft’ı çalıştırmak için yeterince iyi bir donanıma sahip değilseniz (bazı insanlar olmaz, tamam mı?), Windows 10 Edition neredeyse her şeyde çalışacak şekilde optimize edilmiştir.

Ancak Minecraft’ı gerçekten gerçekçi dokular, mükemmel aydınlatma veya gerçek su fiziği ile sınırına zorlamak istiyorsanız, bundan en iyi şekilde yararlanmak için Java’ya gitmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir