Mobil Ağlar, Arabalar, Bilim ve Teknoloji Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

En son ne zaman bir şeyin nasıl ve ya neden kullanıldığı ve ya olduğu şekilde olduğunu merak ettiniz? Belki de kısa bir zaman önce merak edip internetten baktınız, ya da sadece internette dolaşırken karşınıza çıkarsa bu tür şeylere bakıyorsunuz. Aşağıdaki listemizde sizler için bulabileceğiniz, teknoloji ile ilgili 10 şaşırtıcı gerçeği listeledik.

Şebeke sinyali olmadığında acil durum çağrıları nasıl çalışır?

Telefonunuzda şebeke kapsama alanı olmadığını gösterdiğinde, bu yalnızca operatörünüzün şebekesinin kapsama alanı dışında olduğu anlamına gelir. Acil aramalar, bulunduğunuz alandaki herhangi bir mobil şebeke tarafından gerçekleştirilir. Bu şekilde bir çok yerden acil durum çağrısı yapabilirsiniz. Ancak bulunduğunuz yer, hiç bir servis sağlayıcısının kapsama alanında değilse malesef acil durum çağrısı yapamazsınız.

NASA, Dünya’da mobil bir sinyal almak ve göndermek bu kadar zorken nasıl  21 milyar kilometre uzakta olmasına rağmen Voyager 1 ile nasıl iletişim kurabiliyor?

Uzay aracının yüksek kazançlı anteni 3,7 metre uzunluğunda ve her zaman Dünya’ya yönelik pozisyondadır. Böylece üç derin uzay ağ istasyonu ile GHz frekanslarında iletişim kurabilir. Bununla birlikte, mobil cihazlar iletişim kurmak için kısa mesafeli, ultra yüksek frekansları kullanır. Bu nedenle daha kaliteli iletişim elde edilir ancak mesafe daha kısadır.

Dört Çeker araçlar ile Tam Çeker arabalar arasındaki fark nedir ?

Dört tekerlekten çekişli araçlar, daha fazla çekiş elde etmek için dört tekerleğe aynı miktarda güç sağlar; bu nedenle asfaltsız yollarda bu araçların en iyisidir. Bununla birlikte, dört tekerlekten çekişli araçlar, her tekerleğe farklı miktarlarda güç sağlar; bu da arabanın sürülebilirliğini en üst düzeye çıkarır ve asfalt yollarda daha iyi bir performans sağlar.

Botlar neden “Ben robot değilim” onay kutularını kontrol edemiyor?

Bu onay kutuları aksi takdirde reCAPTCHA’lar olarak bilinir ve kullanıcının faresinin başlangıç ​​konumundan onay kutusuna gitmek için aldığı yolu izler. Botlar onay kutusuna tamamen düz bir çizgi üzerinde fare imlecini taşırken, insanlar bunu dümdüz bir şekilde yapamaz. Bu şekilde botları insanlarda ayırırlar.

Neden Ay’ın hep aynı tarafı Dünya’ya bakıyor?

Bu şaşırtıcı gerçek, gelgit kilitleme fenomenini açıklıyor. Ay, Dünya’ya gelgit fenomeni ile kitlenmiş durumdadır. Bu, Ay’ın temelde, Dünya etrafında döndüğü sürede aslında kendi etrafında da döndüğünü açıklıyor. Bu şekilde iki cisim aynı sürelerde döndüğü için biz de hep ayın aynı yüzünü görüyoruz.

Dünya için 1,5 derece Fahrenheit veya 2 derece Santigrat sıcaklık artışı neden yıkıcı bir etki yaratır?

Tüm atmosferi, okyanusları ve toprağı tek bir dereceye kadar ısıtmak için büyük miktarda ısı gerekir. Bilim adamları,20.000 yıl önce buz çağında dünyanın sıcaklığının bugün olduğundan 5 santigrat kadar soğuk olduğuna inanıyorlar. 18. yüzyıl boyunca, sıcaklık şu anda olduğundan ortalama 1 derece santigrat daha soğuktu ve o zamanlar New York kıyılarındaki okyanus donuyordu. Bu bilgilere dayanarak, sıcaklıkta 2 santigrat derece kadar bir artış dünya için yıkıcı bir etki yaratacaktır.

Kar yağarken etraf neden olduğundan daha sessiz olur?

Çünkü Kar, köpüğe benzer mükemmel bir ses emicidir. Kar taneleri arasındaki boş alan sesi emer.

Su şişelerinin niçin düz dibi varken alkolsüz içecek şişelerinin altında beş nokta var?

Alkolsüz içecekler havalandırılır, bu da eğer şişenin tabanı düz olursa, şişe ısındığında basınç yükseleceği için şişenin dibi şişecektir. Şişenin dibine beş tampon yerleştirmek, bu şişkinliği önler

Neden aynada resimlerden göründüğümüzden daha iyi göründüğümüzü düşünürüz?

Aynalar kendinizin ters bir görüntüsünü gösterir, ancak kameranızı akıllı telefonunuzda ayarlamadığınız sürece görüntünüze böyle bir değiştirme uygulamaz. Ayrıca, aynada gördüğümüz yüze daha aşina olma eğilimindeyiz, çünkü günlük olarak aynaya bakarız. Ancak genelde her gün kendimizin resimlerine bakmayız.

Neden zaman yaşlandıkça daha hızlı geçiyor gibi görünüyor?

Yaşlandıkça, günlük hayat çok rutin hale gelir, bu da küçükken yaptığınız kadar küçük şeylere fazla dikkat etmeyeceğiniz anlamına gelir. Bu şaşırtıcı gerçek, zamanı yavaşlatmanın bir yolunun yeni bir beceri öğrenmeyi denemek olacağını ortaya koyuyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir