Modeminizi nasıl sıfırlayabilirsiniz ve neden sıfırlamalısınız ?

Yönetici şifresini hatırlayamıyorsanız, ağ kablosuz güvenlik anahtarını unuttuysanız veya bağlantı sorunlarınız varsa, ağ yönlendiricinizi sıfırlamak isteyebilirsiniz. Duruma bağlı olarak birkaç farklı yönlendirici sıfırlama yöntemi kullanılabilir. Hard Reset olarak geçen Sert sıfırlamalar, güç döngüsü ve Soft Reset olarak geçen yumuşak sıfırlamalar genellikle tavsiye edilen sıfırlama yöntemleridir.

 

Hard Reset

Donanımdan sıfırlama en sert ve kesin yönlendirici sıfırlama türüdür. Bir yönetici parolayı veya anahtarları unuttuğunda ve yeni ayarlarla başlamak istediğinde kullanılır.

Yönlendirici üzerindeki yazılım fabrika ayarlarına sıfırlandığından, sert sıfırlama şifreler, kullanıcı adları, güvenlik anahtarları, port yönlendirme ayarları ve özel DNS sunucuları dahil tüm özelleştirmeleri kaldırır. Hard Reset, halihazırda kurulu olan yönlendirici üretici yazılımının sürümünü kaldırmaz veya geri döndürmez.

Hard Reset Yapmak İçin:

  1. Modem açık durumdayken, Reset (Sıfırla) düğmesinin olduğu tarafa çevirin. Sıfırla düğmesi arka veya alt kısımdadır.
  2. Küçük ve sivri uçlu bir şeyle (ataç gibi) sıfırla düğmesini 30 saniye basılı tutun.
  3. Sıfırla düğmesini bırakın ve yönlendiricinin tamamen sıfırlanması ve tekrar açılması için 30 saniye bekleyin.

30-30-30 donanım sıfırlama kuralı adı verilen alternatif bir yöntem, Sıfırla düğmesini 30 saniye yerine 90 saniye basılı tutmayı içerir ve temel 30 saniyelik sürüm çalışmazsa denenebilir.

NOT: Tabii ki bu yöntemlerin dışında, modem üreticileri kendi cihazları için farklı bir özelleşmiş resetleme yöntemi de koymuş olabilir. Eğer bu yöntemler işe yaramazsa servis sağlayıcınızla görüşmeniz gerekecektir

 

Güç Döngüsü

Modemi kapatıp açma olayına teknik olarak Güç Çevrimi denir. Bir modemin, dahili belleğinin bozulması veya aşırı ısınma gibi bağlantıları kesmesine neden olan aksaklıklardan kurtulmak için kullanılır. Güç çevrimleri kaydedilmiş şifreleri, güvenlik anahtarlarını veya yönlendirici konsolu kullanılarak kaydedilen diğer ayarları silmez.

Güç Döngüsünü uygulamak için:

  1. Yönlendiriciye giden gücü kapatın. Güç düğmesini kapatın ya da güç kablosunu prizden çekin.
  2. Pille çalışan yönlendiricilerde pili çıkarın.

Bazı insanların bu işlemi yaparken, 20 saniye beklemek gibi alışkanlıkları vardır. Ancak yönlendiricinin güç kablosunun çıkarılması ve yeniden takılması arasında ,Güç Çevrimi olayının gerçekleşmesi için, birkaç saniyeden fazla beklemeniz gerekmez. Hard Reset’te olduğu gibi, modemin yeniden iş görür hale gelmesi için birkaç dakika gerekir.

 

Soft Reset

İnternet bağlantısı sorunlarını giderirken, router ve modem arasındaki bağlantıyı sıfırlamakta işe yarayabilir. Bu işlem için aradaki fiziksel bağlantıyı keserek sağlanabilir. Herhangi bir yazılımdan ve ya donanımdan karışmaya gerek kalmaz.

Diğer sıfırlama türleriyle karşılaştırıldığında Soft Reset, yönlendiricinin yeniden başlatılmasını gerektirmediklerinden , herhangi bir bekleme olmadan internette gezinmenize devam edebilirsiniz.

Yazılım sıfırlama işlemi gerçekleştirmek için routerı modeme bağlayan kabloyu çıkarın ve birkaç saniye sonra tekrar bağlayın. Routerlar, bu işlem için farklı bir yolu tercih edebilir:

  1. Modem üzerinde bir Bağlantıyı Kes / Bağlan düğmesini arayın. Bu, modemle servis sağlayıcı arasındaki bağlantıyı sıfırlar.
  2. Modem konsolun cihazınızdan açın ve menüde Fabrika Varsayılanlarına Geri Dön veya benzeri bir şey seçin. Bu özellik, yönlendiricinin özelleştirilmiş ayarlarını (şifreler ve anahtarlar gibi) fabrika ayarlarında yapılan orijinal ayarlarla, donanımdan sıfırlama (Hard Reset) gerektirmeden değiştirir.

Bu yöntemleri uygulayarak, modeminizden kaynaklanan sorunların büyük bir kısmını çözebilirsiniz. Eğere sorununuz hala devam ediyorsa, muhtemelen sorun servis sağlayıcınızın giderebileceği bir sorundur. Bu nedenle onlarla iletişime geçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir