NASA, Hubble Uzay Teleskopu ile nadir bir olayı gözlemledi

NASA gökbilimciler uzaya derinlemesine bakmak için Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanıyorlardı ve onunla çarpışan ve yüzleri geriye bakan iki parlayan göze benzeyen bir çift galaksi bulmuşlardı. Bilim adamları, görüntünün iki galaksi arasında kafa kafaya bir çarpışmayı gösterdiğini söylüyorlar.

Görüntüdeki gözlerin her biri birbirine çarpmış olan parlak gökada çekirdeğidir. Yüzün ana hatları genç, mavi yıldızlardan oluşan bir halkadır. Ek yıldız kümeleri görüntüdeki burun ve ağzı oluşturur. Sistem Arp-Madore 2026-424 olarak kataloglanır.

NASA discovers a face staring back at us using Hubble

Galaksi çarpışmaları, özellikle genç evrende sık görülür, ancak çarpışmaların çoğu, olduğu gibi başa baş değildir. Şiddetli çarpışma, sisteme NASA’nın yaklaşık 100 milyon yıllık “kısa” bir süre dayandığını söylediği halka yapısını veriyor. Çarpışma galaksilerin gaz ve toz disklerini dışa doğru çekip uzattığı görülüyor.

Bu hareket, burun ve yüzü şekillendiren yoğun yıldız oluşum halkasını oluşturdu. Görüntünün iki gözünün boyut olarak neredeyse eşit olması için, çarpışan iki galaksi neredeyse eşit oranlarda idi. Çarpışan sistem, NASA’nın “anlık görüntü” programını neyi ifade ettiği konusunda keşfedildi. Anlık görüntü programı, ek görüntüler almak için gözlem programındaki ara boşluklardan yararlanır. Bilim adamları, programı, gelecekteki diğer alışılmadık etkileşim halindeki galaksilere daha yakından bakmak için kullanmayı planlıyor. Hubble, 2021’de James Webb Uzay Teleskopu kullanılarak izlenecek ana hedefleri seçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir