NASA, SpaceX Crew Dragon’un statik yangın testlerini tamamladığını duyurdu

NASA, SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı için bir dizi statik itfaiye testi yaptığını açıkladı. Bu testler, bilinen bir uçuş içi fırlatma kaçış gösterisinden ve Uçuş İçi Durdurma Testinden öncedendir. Motor testleri, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundaki SpaceX Landing Zone 1 yakınında yapıldı. Test, Crew Dragon’daki 12 Draco roketinin ikisi için, her biri bir saniyelik iki yanma ile başladı. Draco iticileri yörüngedeki manevra ve tutum kontrolü için kullanılır. İticiler belirli uçuş sırasında fırlatma kaçışları sırasında yeniden yönlendirme için kullanılacaktır.

İlk Draco yanmasından sonra, SpaceX ekibi yaklaşık dokuz saniye süren tam zamanlı bir ateşlemeyi tamamladı. Daha uzun süreli ateşleme, Crew Dragon’ın sekiz SuperDraco motorunu kullandı. SuperDraco motorları, kalkıştan sonraki acil durumlarda Dragon’u F9 fırlatma aracından uzağa doğru hızlandırmaya yöneliktir. NASA, Süper Dracos’un kapanmasından hemen sonra, iki Dracos iticisinin patladığını ve sekiz SuperDraco kapağının tümünün, uçuş sırasında uçan uzay aracını bir paraşüt yerleştirme tutumuna yönlendirmek ve tekrar girmeden önce kanatları kapatmak için gereken sırayı taklit etmek için kapandığını söylüyor.

NASA, SuperDraco’nun başlatılmasından flep kapanmasına kadar olan dizinin yaklaşık 70 saniye sürdüğünü söylüyor. Aynı test Nisan ayında bir anormallik patlaması ve araç kaybına neden olduğu zaman da yapıldı. Bu sorunun nedeni NASA ve SpaceX’ten bir ekip tarafından bulundu. Etkinliğin tekrar etmesini önlemek için sistem yeniden tasarlandı. NASA, mevcut testten verileri incelemeyi, donanım incelemeleri yapmayı ve ardından Uçuş İçi Durdurma Testi için bir hedef başlatma tarihi belirlemeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir