NASA, uzaya gönderdiği robot otelini tanıttı

NASA, hotel robot oteli’ni, yarın başlatması planlanan SpaceX ticari ikmal görevinin bir parçası olarak uzaya gönderdiğini gösterdi. Robot oteli, önemli donanımı mekanın tehlikelerinden koruyacağı Uluslararası Uzay İstasyonu dışına monte edilmek üzere tasarlanmıştır. Birlikte çalışarak, robot otel ve enstrümanlar ISS’nin değerli sistemlerinin korunmasına yardımcı olacaktır.

NASA, robot oteli olarak tanımladığı koruyucu bir depolama birimi olan Robotik Alet Yığınını (RiTS) başlatıyor. Bu cihaz ilk önce, ISS’den sızan amonyağın tespit edilebildiği kütle spektrometreleri olan bir çift Robotik Dış Sızıntı Belirleyicisi (RELL) barındırmak için kullanılacaktır.

RELL birimleri şu anda ISS’de yer almakta ve burada sınırlı yer kaplamaktadır. Astronotlar, donanımın konuşlandırılması için hayati zaman harcamalıdırlar, çünkü uzay istasyonunun dışında kullanılmaları gerekir. RELL, sahadaki ekipler tarafından işletilmesine rağmen, NASA, konuşlandırmanın programlanmasının ve hava kilidinin kullanım için uygun olduğundan emin olmanın zaman aldığına dikkat çekiyor.

Robot oteli, RELL ünitelerinin dışarıda saklanmasını sağlayacaktır; mikrometeoroid adı verilen küçük mermilerden ve ayrıca alan radyasyonundan ve aşırı soğuk sıcaklıktan korunurlar. ‘Otel’, ISS’nin Dextre robotik kolunun araçları alabileceği ve bittiğinde onları geri koyabileceği şekilde konumlandırılacak.

NASA’nın notu, RELL’in içeriden yerleştirme işlemine kıyasla dışarıda saklandığında amonyak sızıntılarını tespit etmek için daha uygun olacağını söylüyor. Mikrometeroidler, öncelikle ISS’nin yıllar içinde geliştirdiği küçük sızıntılardan sorumludur; mürettebat için güvenlik riski oluşturmazlar, ancak her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için sistemleri izlemek önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir