NASA’nın NICER cihazı bugüne kadarki en iyi Pulsar ölçümlerini sunuyor

NASA, NASA Nötron yıldızı İç Kompozisyon Gezgini veya NICER kullanarak bazı yeni Pulsar ölçümleri aldığını duyurdu. Bu cihaz, ISS’de bulunan bir x-ışını teleskopudur.

Bilim adamları, bir pulsarın büyüklüğü ve kütlesinin ilk kesin ve güvenilir ölçümlerini elde etmek ve yüzeyindeki ilk sıcak nokta haritasını almak için NICER’i kullandılar. NASA’nın ölçtüğü pulsar, kısa bir süre için J0030 olarak bilinen J0030 + 0451’dir. Balık takımyıldızında yaklaşık 1100 ışıkyılı uzaklıkta, izole edilmiş bir alanda yer almaktadır.

NICER, pulsarın ağırlığını ve oranlarını ölçerken, Pulsar’ın yüzeyindeki milyon derecelik sıcak noktaların şekillerinin ve konumlarının başlangıçta düşünülenden daha garip olduğunu ortaya koydu. Ekip, J0030’un saniyede 205 kez döndüğünü buldu. Temmuz 2017’den Aralık 2018’e kadar olan gözlemler, iki grup bilim insanının, bağımsız yöntemleri kullanarak bağımsız noktaları haritalamalarını ve kütle ve boyut için benzer sonuçları bir araya getirmelerini sağladı.

Bir grup, pulsarın Güneş kütlesinin yaklaşık 1.3 katı ve sadece 15.8 mil olduğunu buldu. İkinci takım, pulsarın Güneş kütlesinin yaklaşık 1.4 katı ve 16.3 mil genişliğinde olduğunu belirledi. Bir pulsar öylesine yoğundur ki, yarattığı yerçekimi, yakınlardaki uzay-zamanda bir trambolin üzerindeki bir bowling topunun yüzeyi gereceği şekilde çözer.

Ekip, uzay-zamanın bükülmesinden kaynaklanan bozulmanın, görüşümüze göre büküldüğünü ve yönlendirildiğini, yıldızın olduğundan daha büyük görünmesini sağlıyor. Gözlemler sıcak noktaları, küçük ve dairesel bir tane ve uzun ve hilal şeklinde bir tane içerdiğini ortaya çıkardı. Teorik tahminler, sıcak nokta konumlarının ve şekillerinin değişebileceğini öne sürdü. Bu çalışma bu yüzey özelliklerini haritalayan ilk kişidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir