Bilim adamları sarmal gökadaların nasıl oluştuğuna dair yeni bilgiler edindiler

Bilim adamları, Samanyolu gibi bizim spiral galaksilerin nasıl şekillendiklerini tam olarak merak ettiler. Uzak bir galaksinin yeni gözlemleri bu soruya ışık tutuyor. Stratosferik Gözlemevi’nden Kızılötesi Astronomi araştırmacıları, manyetik alanların bu sarmal gökadaların şekillenmesinde güçlü bir rol oynadığını söylüyor.

Ekip, manyetik alanların görünmez olduğunu, ancak galaksinin evrimini etkileyebileceğini söylüyor. Ekip, bilim adamlarının yerçekiminin galaktik yapıları nasıl etkilediğine dair “oldukça iyi bir anlayışa” sahip olmalarına rağmen, manyetik alanların oynadığı rolü öğrenmeye yeni başladıklarına işaret ediyor. Sarmal gökadalardaki manyetik alan, tüm galaksideki sarmal kollarla 24.000 ışıkyılı boyunca uzanır.

Bilim adamları, sarmal gökada NGC 1068 veya M77’nin kolları boyunca manyetik alanları ölçer. Alanlar, döner sarmal kolları yakından takip eden düzeneği olarak gösterilmiştir. Yıldız oluşumuyla manyetik alanın hizalanması, spiral şekli oluşturan yerçekimi kuvvetlerinin de manyetik alanı sıkıştırdığı anlamına gelir. Ekip, hizalamanın, silahların “yoğunluk dalgası teorisi” olarak bilinen spiral şekillerine nasıl zorlandığına dair önde gelen bir teoriyi desteklediğini belirtti.

Galaxy M77, Cetus takımyıldızında Dünya’dan 47 milyon ışıkyılı uzaklıkta. Merkezinde, Samanyolu galaksisinin ortasındaki kara delikten iki kat daha aktif olduğu söylenen aktif bir süper kütleli kara deliğe sahip. M77’nin kolları toz, gaz ve yoğun yıldız oluşum alanlarıyla doludur.

Kızılötesi gözlemleri kullanarak ekip, manyetik alanların yeni doğan yıldızlarla dolu spiral kolları yakından takip ettiğini belirleyebildi. Bu yoğunluk dalgası teorisini yakından destekliyor. Bu teori, kollardaki gaz ve yıldızların bir fan üzerindeki bıçaklar gibi yerlerine sabitlenmemiş olduğunu gösteriyor. Aksine, malzeme, yerçekimi sıkıştırırken kollar boyunca hareket eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir