NASA’nın TESS’i, güney gökyüzünün muhteşem manzarasını gösteriyor

NASA, TESS uzay aracı tarafından çekilen büyük ve hayranlık uyandıran panoramik bir fotoğraf ortaya koydu. Panoramik görüntü, TESS’in 18 Temmuz’da tamamlanan ilk bilim operasyonları sırasında aldığı 208 görüntü kullanılarak oluşturuldu. NASA, görüntünün hem kozmosun güzelliğini hem de TESS kameralarının erişimini gösterdiğini söylüyor. Normalde, TESS verilerinin analizi bireysel yıldızlara odaklanır, ancak NASA Doktora Sonrası Program Üyesi Ethan Kruse “geri adım atmak” ve her şeyi bir kerede vurgulamak istediğini söylüyor. TESS, devasa sahnede, gökbilimcilerin araştırmakta olduğu 29 gezegen ve 1000’den fazla aday gezegeni keşfetti.

NASA’s TESS shows off a gorgeous panorama of the southern sky

TESS güney gökyüzünü 13 sektöre ayırır ve dört kamera kullanarak her birini yaklaşık bir ay görüntüler. TESS kameraları, dış gezegen arayışının bir parçası olarak her 30 dakikada bir gökyüzünü tam olarak yakalar.

İlk operasyon yılında, CCD’lerin her biri 15,347 30 dakikalık bilim görüntüsü yakaladı. Görüntüler, TESS’in geri gönderdiği 20 TB güney gökyüzü verilerinin bir parçasıdır. Bu yaklaşık 6.000 HD film akışıyla karşılaştırılabilir. TESS, dış gezegenler bulmaktan daha fazlasını yaptı. Ayrıca güneş sisteminde bir kuyruklu yıldız görüntülemiş, süpernovaların ilerlemesini izlemiş ve parlamayı süper kütleli bir kara delikle parçalanmış bir yıldızdan yakalamış. TESS, güney gökyüzünün görüntülenmesi bittiğinde, kuzey gökyüzünü görüntülemeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir