Netflix, Fiziksel Aktivitenizi İzlemek İstiyor, Ama Neden?

Dünyanın en büyük video yayın hizmeti, bir nedenden dolayı fiziksel aktivitenizi takip etmek istiyor. Netflix ve diğer popüler uygulamalar, kullanıcıları hakkında tonlarca veri toplar, ancak daha fazla kullanıcı verisine her zaman açlar. Birkaç gün önce Twitter kullanıcısı BetoOnSecurity, Android için Netflix uygulamasının fiziksel aktivite verilerine erişmek istediğini fark etti.

BetoOnSecurity, “Hey Netflix, Android uygulamanız neden fiziksel aktivite verisi istiyor?” Nı tweetledi, çünkü video akışı hizmeti geçen haftadan önce fiziksel etkinliğinize erişim izni istemedi. Veriler, hareket ve hareket algılama gibi ayrıntıları içerebilir.

BetoOnSecurity, Netflix tarafından fiziksel aktivite verilerine erişim hakkı istenen tek kişi değildi. Web yazarı Ivan Mehta, Netflix’in Pixel 3 XL’in bu izini “herhangi bir istekte bulunmadan” açtığını keşfetti.

Peki bu bilgiler ne oluyor? Android Q güncellemesiyle Google, geliştiricilerin bir kullanıcının fiziksel aktivite verilerine erişmek için istekte bulunmalarına izin verdi. Google, şeffaflık uğruna bu yeni iznini ekleyerek, uygulama geliştiricilerinin, kullancıları bu uygulamaları en çok yürürken mi, koşarken mi, yoksa yatarken mi kullandıklarına dair bilgi sahibi olmalarını sağladı. Netflix te bu yeni izinlerden yararlanıyor gibi görünüyor.

Netflix’in fiziksel aktivite verilerinizle ne yapmak istediği hala net değil. Next Web sitesi, bir yanıt için şirketle iletişime geçtiğinde, müşterilerine daha iyi bir deneyim sunmak için sürekli olarak test etme yöntemleri olduğunu söyledi. Netflix “Bu izin, bir kullanıcı için video oynatma kalitesini nasıl artırabileceğimizi görmek için yapılan bir testin parçasıydı” dedi.

Şirket, testi yalnızca Android cihazlardaki bazı hesaplar için çalıştırıyor. En azından şimdilik, tüm kullanıcılara yaymayı planlamıyor. Şirketin fiziksel hareket verilerinizi neden istediği konusunda bir takım olasılıklar var. Otomobillerde, otobüslerde veya trenlerde gelen müşteriler için oynatma kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Netflix, sokakta yürürken veya araba kullanırken en sevdiğiniz programları ve filmleri izlerken sizi uyarmak için fiziksel aktivite verilerinizi de kullanabilir. Kullanıcıları uyarma, hareket algılama verilerinin olası en iyi kullanımlarından biridir. İnsanlar Netflix’i spor salonundaki telefonlarında, otobüslerde ve trenlerde izliyorlar.

Aynı zamanda bu hareket verileri insanlar uyuya kaldığında videoyu otomatik durdurma ya da duran birisi harekete geçtiğinde ayarlanabilir şekilde videoyu duraklatmak gibi akıllı sistemler için de kullanılabilir

Geçen hafta Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla araçlarının yakında araç kullanılmadığında Netflix ve YouTube videolarını oynatabileceklerini açıkladı.

Musk, Tesla otomobillerinin dev dokunmatik ekranında videoların yayınlanması, kullanıcılara “Rahat koltuklar ve surround ses sesleri sayesinde inanılmaz derecede etkileyici, sinema hissi verecek” dedi. Tamamen özerk bir Tesla otomobilinde oturduğunuzda ve araç kendiliğinden sürerken Netflix’i izlediğiniz bir geleceği hayal edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir