Nintendo 5G dünyasını “araştırıyor”

Nintendo, hissedarlara 5G ve bulut teknolojisi gibi gelişmiş teknolojileri “araştırdığını” söyledi, ancak bunun uğruna sadece “trendleri kovalamayacağını” söyledi.

79. Yıllık Genel Kurul Toplantısı sırasında Nintendo temsilcilerine, şirketin VR, 5G ve “bulut oyunları alanındaki rakipler arasındaki ittifaklar” konusundaki son gelişmelere nasıl cevap vereceği hakkında konuları masaya yatırdı.

Sony ve Microsoft‘un yeni nesil konsollarının Streaming‘e yoğunlaşması ve Google’ın Stadia‘sı ile bu alana girmesi Nintendo cephesinde rahatsızlığa sebep olmuş olacak ki Nintendo’nun bu konuyu masaya yatırarak rekabete ayak uydurmak için çeşitli yollar denemeye karar vermiş.

Rekabete ayak uydurmak

Bununla birlikte, Nintendo’nun bu yeni teknolojiler için planların tanıtımını yapmaması, gelişmeleri tamamen göz ardı ettiği anlamına gelmediği belirten Shigeru Miyamoto, kendisine yöneltilen soruya cevaben, şirketin 5G, VR ve akış gibi yeni teknolojiler üzerinde “en başından beri, ve çeşitli şekillerde denemeler yaptıkları” konusunda güvence verdi.

Cloud Streaming söz konusu olduğunda, Miyamoto “gelecekte daha yaygın bir teknoloji” olacağını,  ancak “bulut üzerinde değil, yerel olarak çalıştığı için eğlenceli olan oyunların var olmaya devam edeceğinden şüphe etmediğini” de ekledi.

Bu düşünceler, Nintendo’nun başkanı Shuntaro Furukawa’nın tarafından da daha önce ifade edilerek, Nintendo’nun tüm oyunların yakında herhangi bir zamanda bulut oyunu haline geldiğini görmese de, “çevrede bu tür değişikliklere ayak uydurması gerektiğini” söylediği biliniyor.

Nintendo’da 5G

VR ve Cloud Streaming olduğu gibi, Nintendo doğrudan 5G’lik teknolojisine de direkt atlamayacak ve bunun yerine “teknolojinin oyuna nasıl uygulanacağını ve bu uygulama sonucunda tüketicilere ne gibi yeni deneyimler ve oyun sunabileceğini düşünecek. ”

Nintendo’nun 5G ile ilgili düşünceleri sadece bununla da sınırlı değil. 5G ile ilerlemenin maliyeti de büyük önem taşıyacak. Bu konuda Nintendo direktörlerinden Ko Shiota, “Maliyet çok yüksekse, olağanüstü bir teknolojiyi kullanmak bile zor, bu yüzden yeni teknolojilerin maliyetini de detaylı bir şekilde araştırmaya devam edeceğiz” dedi.

Nintendo’nun Japonya’daki Switch cihazlarda (Kotaku aracılığıyla) bulut tabanlı oyunları yayınlamayı denediği zaten biliniyor, ancak bunu yapmak için yüksek kaliteli bir WiFi bağlantısı gerekiyor. 5G bağlantıları, Switch’teki yayın akışını kesinlikle daha kaliteli bir deneyim haline getirecektir, ancak doğru fiyatta yeterli talep olmadıkça muhtemelen Nintendo’nun bu servise devam etmeyecektir.

Ancak 5G ‘nin henüz çok yeni bir teknoloji olması ve tüm dünyada henüz yayılmamış olması nedeniyle Nintendo’nun bu teknoloji üzerinde daha bir süre daha denemeler ve hesaplamalar yapmaya vakti var gibi duruyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir