Note 10 vs XS Max: Hangisi para dökmek için daha iyi bir seçim?

Geçen Eylül ayında piyasaya sürülen iPhone XS Max ve piyasaya çıkmak üzere olan Samsung Galaxy Note 10 hali hazırdaki iki pazar liderinin son model amiral gemileri olarak karşılaştırılmaya değer duruyorlar.

Biz bu haberimizi yaparken Note 10’a odaklandık. Ancak daha büyük bir ekran ve daha gelişmiş bir kamera için Note 10 Plus seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

Dizayn

Burada cam ve metal karışımının oluşturduğu iki muhteşem telefondan bahsediyoruz. Galaxy Note 10 ve iPhone XS Max hem karşı konulamaz derecede güçlü, hem de karşı konulmaz derecede çekici telefonlardır. Her iki cihaz da size filmler, web siteleri ve diğer her şey için çok fazla ekran alanı sağlar.

Galaxy Note 10’da 6,3 inç AMOLED ekranla (görünüşte 1.440 x 3.040 piksel ekran ile) şimdiye kadar gördüğümüz bilgilere dayanarak, bu iki cihaz arasında az bir farkla daha küçük olanı. Note 10 bizlere, iPhone XS Max’in kullandığı küçük çentik yerine ekranın üst tarafında sadece kamera deliği görünecek şekilde ayarlanmış bir dizayn sunuyor. Note 10’un görünüşünün, bize göre daha hoş durduğunu söylemek zorundayız.

Tabii bu iPhone XS Max çirkin bir telefon demek değik. 6.5 inçlik, 1.242 x 2.688 piksel OLED ekrana sahip olduğunu ve çentiklerin bulunduğu yer dışındaki çerçevelerin telefonun her tarafındaki sade ancak şık bir şekilde sarmasıyla dizayn konusunda çok başarılı bir telefondur . Ayrıca, iPhone XS Max cihazını gri, siyah veya altın olarak alabildiğinizi de unutmayın.

Teknik Özellikler

Tasarımda olduğu gibi, teknik özelliklerde de bu telefonların ikisi de birbirlerine çok benzer ve performans bölümünde sizi hayal kırıklığına uğratmayacak telefonlardır. Hangi uygulamaları çalıştırıyor olursanız olun, ne yapıyor olursanız olun, bu iki el cihazı her şeyle ve sonra bazılarıyla başa çıkabilecek ve bu da birkaç yıl boyunca geçerli olacak.

Açıklanan bilgilere dayanarak, Samsung Galaxy Note 10 içerisinde bir Snapdragon 855 veya Exynos 9825 yongasıyla birlikte geliyor. Görünüşe göre 6GB RAM ve 128GB, 256GB veya 512GB dahili depolama alanı seçenekleri de mevcut olacak. Arka tarafta ise sizlere profesyonel kamera deneyimi yaratmak için 3 kameralı bir tasarım mevcut.

İPhone XS Max’in içindeki çip, 2019 iPhone’larla birlikte yükseltilmesi muhtemel olan Apple A12 Bionic. Ayrıca 4 GB RAM ve 64 GB, 256 GB veya 512 GB depolama alanı seçenekleri mevcut. Kamera bölümünde de arkada çift lensli 12MP + 12MP kamera bulunmuyor. Bu iki telefonu özellikleri açısından ayırmak çok zor, ama Note 10, teknik özellikleri karşılaştırdığımızda biraz daha önde çıkıyor.

Kullanılabilirlik

Bu iki amiral gemisi telefon arasındaki en büyük farklardan biri, Galaxy Note 10’a eşlik eden S Pen kalemi. Kilit ekranında el yazısı notları almak veya kamerayı uzaktan çalıştırmak gibi her türlü şeyi yapmanıza olanak tanır. Bu nedenle Note 10’u işleriniz için kullanmanız daha makuldur.

Bu özellikler dışında, iki telefonun özellikler açısından bir çok benzer yönü var. Her iki telefon da IP68 su yalıtımı sunar, her iki telefon da mobil ödeme yapmanıza izin verir, her iki telefon da ihtiyacınız olursa kablosuz şarj hizmeti sunar.

Galaxy Note 10’un mevcut dahili depolamayı genişletmek için bir hafıza kartı yuvası içereceği söyleniyor, ancak iPhone XS Max’ta bulunmuyor.

Sonuç

Teknik özellikler bakımından ve ek özellikleri göz önüne aldığımızda Note 10’un XS Max’e göre biraz daha önde olduğunu söylemeliyiz. Ancak bu iki telefonun piyasya çıkış tarihleri arasında neredeyse 1 sene var. Ayrıca Apple 2019 modellerini henüz tam anlamıyla açıklamış değil. Bu nedenle bu iki telefon arasında bir seçimde Note 10 üstün çıksa bile Apple’ın karşı hamle yapmak için fırsatı var gibi görünüyor.

Ayrıca bu iki telefonun işletim sistemleri birbirlerinden çok farklı. Bu nedenle her iki cihazında döneminin en iyilerinden olduğunu ve şu anda alındıkları taktirde uzun süre kullanıcılarına yeterli özellikleri sunacaklarını düşünürsek, rahat hissettiğiniz işletim sistemli telefonu seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir