Office 365, okullarda yasaklandı

Microsoft’un Office 365 yazılımı, veri gizliliği konusundaki endişelerin ardından Almanya’nın bir kısmında yasaklandı.

Bulut tabanlı çevrimiçi hizmet, Hessen eyaletindeki okullarda, yasanın onay veremediği şekilde kullanıcılardan bilgi topladığına karar vermesinden sonra yasaklandı.

Office 365, GDPR kapsamında, kullanıcılarına izin vermesi kaydıyla, kullanıcılarına veri toplamak için telemetri yazılımı kullanmakta. Ancak okullarda kullanılması söz konusu olduğunda, Alman yasaları küçüklerin böyle bir onay veremediğini söylüyor.

german school ile ilgili görsel sonucu

Özel sorumluluk

Hessen Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Komiseri (HBDI), “Yıllardır düzenleyiciler Microsoft ile en önemli husus olarak, kamu kurumu olarak okulun kişisel verileri (çocukların) bir bulutta (örneğin ABD yetkilileri tarafından potansiyel erişim yetkisi olan) saklayabilme yetkisinin olup olmadığını görüşüyorlar.”  dedi.

“Almanya’daki kamu kurumları, kişisel verilerin işlenmesinin kabul edilebilirliği ve izlenebilirliği konusunda özel bir sorumluluğa sahip. Ayrıca, devlet veri işlemesinin dijital egemenliği de garanti altına alınmalı.”

Microsoft, Alman merkezli bir veri merkezi açarak bu sorunu çözmeye çalıştı ancak geçen yaz kapatıldı. Ayrıca Office 365’i Mayıs ayında yeni güvenlik özellikleri ve gizlilik kontrolleriyle güncelledi, ancak bunlar milletvekillerini tatmin etmek için yeterli değildi.

HBDI, Windows’u Microsoft’a her zaman açık ve özlü bir onay olmadan ‘telemetri verisi inceleme’ gönderdiğini belirtti.

Mayıs 2018’de yürürlüğe giren GSYİH’ye göre, örgütlerin Avrupa Birliği’ndeki kullanıcılardan kişisel verileri nasıl topladıkları, depoladıkları ve paylaştıkları konusunda daha şeffaf ve daha sorumlu olmaları gerekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir