Yeni Windows 10 önizlemesi, Amazon Alexa’yı (ve diğer asistanları da) kilit ekranında da olabileceğini gösteriyor

Windows 10, 2019’un ikinci yarısında piyasaya çıkacak olan güncellemenin yeni bir önizlemesini oluşturuyor ve yalnızca birkaç değişiklikle (şaşırtıcı olmayan şekilde) geliyor olsa da, Microsoft’un Amazon Alexa gibi dijital asistanlar ile birlikte tanıtım yapması oldukça ilginç. Bu değişiklik işletim sisteminin kilit ekranında.

Başka bir deyişle, Windows 10 19H2 önizlemesinde üçüncü parti dijital asistanlar doğrudan Windows 10 kilit ekranından ses ile aktive edilebilir durumda.

Önceden, işletim sistemi kilitliyse, seslenebileceğiniz tek dijital asistan, Microsoft’un yerleşik Cortana’sıydı. Bu değişiklikle, Alexa’nın özellikleri ve avantajları artık kilit ekranından da etkinleştirilebilir.

Özellikle Alexa’dan bahsediyoruz; çünkü Microsoft, Amazon’un dijital asistanını Cortana ve Alexa arasında daha derin bir entegrasyonla bazı Windows 10 dizüstü ve PC’lere getirdi.

Ve 2019’un başlangıcında, Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’nın, Cortana’nın doğrudan Alexa veya Google Asistan’ın özellikleriyle rekabet etmek için değil, bir takım çözümlerle bütünleşmek için konumlandırıldığını kabul etti.

Dolayısıyla bu hareket düzgün bir şekilde bu açıklamayla uyuyor ve nihayetinde bu entegrasyon, Cortana’yı uzun vadede Build 2019’da gördüğümüz gibi daha güçlü ve vazgeçilmez kılmayı amaçlıyor.

Ve Cortana’nın Windows aramadan ayrılmasıyla – asistanı Windows 10’dan ayrı olarak tamamen bağımsız bir uygulamaya dönüştürmek  – Aralık 2018’de üreticilerin farklı üçüncü taraf asistanını seçebilecekleri bir durum görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir