Photon Pun 2 inceleme

Bu incelememizde sizlerle Unity’de Online oyun yapmak için tercih ettiğim, Photon Network’den bahsedeceğim. Exit Games tarafında sunulan sistem, Pun ismi ile de bilinmekte. Pun’ın şuanda Asset Store’da pun ve pun 2 olamk üzere 2 farklı türü, ücretli ve ücretsiz olarakta 2 farklı sürümü mevcut. Biz sizlerle beraber Pun 2 olan güncel sürümü inceleyeceğiz.

Bahsedeceğimiz ürünler ücretsiz olan “Pun 2 – FREE” ve satış fiyatı 95 dolar olan “Photon Pun 2+” Peki nedir bu Pun? PUN, Unity’de hazırladığınız oyunlarınızı kolayca online oyun özelliği eklemeye yarayan bir sistemdir. Barındırma, bağlantı sorunları ve gecikmeyi gibi kritik sorunları kafanızdan silmek için çaba gösteren bu sistem aynı zamanda mobil, masaüstü, konsollar, VR, AR ve web sistemlerinde çalışabiliyor.

Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya’daki Photon Cloud barındırma merkezleri ile tüm dünyada oyunlar için düşük gecikme süresi sağlamaya çalışıyor. Bu merkezlerin bulundukları yerler ise şu şekilde: Singapore, Australia, Canada, Chinese Mainland, Netherlands, India, Japan, Russia(x2), South Africa, Brazil, South Korea, USA(x2) Ücretli ve Ücretsiz pun arasındaki fark ne? Belki de en önemli fark ücretsiz olan sürüm aynı anda 20 CCU desteklerken, paralı olan sürümün aynı anda 100 CCU desteklemesi. 100 CCU destekleyen sürüm 60 ay boyunca size bu hizmeti tek seferlik 95 dolara sağlıyor.

Tabi ki şunu da belirtmemizde fayda var. 100 kullanıcı size yetmiyorsa farklı planlar seçmenizde mümkün. Bu iki ürün arasındaki detaylı farklar ise şu şekilde. Ücretsiz sürüm Suitable for ˜8k MAU, 500 Msg/s per Room, Up to 16 Peers per Room, Includes 60.0GB Traffic özelliklerine sahip. 95 dolarlık sürüm ise, Suitable for ˜40k MAU, 500 Msg/s per Room, Up to 16 Peers per Room, Includes 0.3TB, Traffic özelliklerine sahip. Birçok kişi tarafından tercih edilen bu sistem, kaynak bakımından oldukça zengin.

Üstelik pun’ı geliştiren firmanın ürünleri pun ile sınırlı değil. Ses’den, chat’e kadar farklı türde paketleri de mevcut. Toplamda 500 binin üzerinde geliştirici ile photon dünyanın 1 numaralı bağımsız platformlar arası ağ motoru oluyor. Sitesindeki bilgilere göre şuanda aylık 450 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan photon’u küçük büyük birçok geliştirici kullanıyor. Büyük olanlara bir örnek vermemiz gerekir ise, bu güne kadar milyonlarca belki de on milyonlarca indirmeye sahip olan Tanks A Lot oyunu photon kullanıyor.

Genel olarak baktığımızda photon, online oyun yapmaya başlama anlamında en iyi tercihlerden birisi. Eğer online bir oyun yapmak istiyorsanız incelemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Exit Games Asset Store Adresi https://assetstore.unity.com/publishers/298

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir