Outriders İncelemesi

Bugün sizlere birçok eleştirmen tarafından olumlu eleştirmeler alan Outriders’ı inceleyeceğiz. Square Enix tarafından 1 Nisan 2021 yılında piyasaya çıkan Outriders bir aksiyon-macera ve üçüncü şahıs rol yapma oyunu olarak biz oyuncuların karşısına çıkmıştır.  Öncelikle oyunun konusundan bahsedelim. Dünya yok olurken bu felaketten kurtulanlar uzaya iki adet uzay gemisi ile kaçmayı başarıyor. Kurtulmayı başarmış iki uzay gemisinden biri belli bir süre sonra uzayda patlıyor ve insanlığın elinde kalan son uzay gemisi ile kurtulanlar yaşamaya uygun yeni bir gezegen arıyor. Belirli bir zaman geçtikten sonra insanlık yeni bir gezegen bulmayı başarıyor. Ancak bu gezegene direk yerleşmek yerine önden gezegeni tanıması ve araştırması için Outriderslar yollanıyor.

Başlarda önden gezegene inen bu Outriders ekibi her şeyi güllük gülistanlık zannederken bu gezegende bazı anomalilerin olduğunu fark ediyorlar. Dokunduğunda insanları küle çeviren bir fırtına Outriders ekibinin neredeyse tamamını öldürüyor. Ancak fırtına temas ettiği kişilere çok nadirende olsa küle dönüştürmek yerine bazı özel güçler bahşediyor. Ana karakterimizde bu gücü alanlardan biri oluyor. Karakterimiz uzay gemisindeki insanları bu gezegen hakkında uyarmasına rağmen insanlık bu gezegene iniş yapıyor ve gezegeni kolonize etmeye başlıyor. Bir süre sonra ise başımıza gelen bir kaza sonucu ağır yaralanıyoruz ve ekibimizden biri bizi kurtarıp Cyro denilen bir tüpün içinde donduruyor.

Otuz bir sene sonra gözlerini açan ana karakterimiz uyandığında insanlığın bu gezegene adapte olup kendi aralarında savaş çıkardığını ve bu savaştan sonra insanlar arasındaki dengeyi ana karakterimiz gibi özel güçlere sahip olan Altered’in sağladığını görüyoruz. Bunun üzerine zaten bir Altered olan ana karakterimiz eski ekibinin tarafına katılıyor ve hikayemiz buradan başlıyor.

Oyun hakkındaki detaylara gelirsek oyundaki en sevdiğim kısım olan Tier sistemi. Oyunun başında ayarı açık olan bu sistem oyunu oynadıkça oyunu zorlaştıran bir sistem. Ama bildiğiniz üzere ne kadar risk o kadar kazanç olduğundan zorluk ne kadar artarsa oyun esnasında kazanabileceğiniz ödüllerin kaliteside bir o kadar artıyor. Eğer Tier seviyesi sizi darlayacak bir seviyeye ulaşırsa ayarlardan istediğiniz Tier seviyesine sabitleyebiliyorsunuz. Outriders’ı tek başınıza oynayabilir ya da oyundan eşleşebileceğiniz veya arkadaşlarınızla co-op bir şekilde oynayabilirsiniz.

Oyunda toplam dört adet karakter bulunmakta. Bunlar Technomancer, Pyromancer, Trickster ve Devastator. Technomancer sınıfı adeta bir destek sınıfı olup hasar vermek yerine takımınızı desteklediğiniz bir sınıf. Pyromancer da bir çeşit destek olup ateş püskürterek alan savunmasını sağlayabilen bir karakter. Trickster ise adeta bir hasar sınıfı. Çok kırılgan olmasına rağmen düzgün bir takım çalışmasıyla takımını sırtlayabilecek bir sınıf. Gel gelelim bir takımın olmazsa olması olan takımın tank rolünü üstlenip hasarı kendine alıp takım arkadaşlarını koruyan ve zaman kazanan karakterimiz olan Devastator.

Oyunun grafiklerine değinirsek ise grafikler oyunu oynarken bilinmeyen bir gezegenin içinde olduğunu size fark ettirecek kadar güzel. Manzaralar ve çevre gayet yerinde ve güzel modellenmiş. Oyunda bazı hatalar ve optimizasyon sıkıntıları olsa da grafik seviyesi gayet tadında olmuş. Son olarak bir toparlamamız gerekirse RPG oyunları seviyor ve arkadaşlarınızla veya oyun içinden başkalarıyla yeni maceralara atılmayı seviyorsanız bu oyuna bir şans tanımanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir