Playstation 5 Hakkında Bildiğimiz Her Şey Bu Haberimizde

Playstation 5 hakkında henüz bütün bilgiler kesin olmasa da, aslında iyi bilgilere sahibiz. Aslında yeni konsola Playstation 5 diyoruz, ancak resmi olarak bu ad konulmuş değil. Adı konusundaki spekülasyonlara göz attığımızda, Sony yetkililerinin konsolu “Playstation 5” olarak çağırmaktan kaçındığını görüyoruz. Genelde konu hakkında açıklama yapan insanlar, bu konsol hakkında “Yeni nesil oyun konsolu” olarak bahsediyorlar.

Çıkış Tarihi…

Herkesin en çok merak ettiği soru konsolun ne zaman çıkacağı. Bu konu hakkında Mayıs 2018’de PlayStation’ın başkanı John Kodera, PS5 in çıkışına en azüç yıl” olduğunu söyledi. Bununla birlikte, rekabet içinde oldukları diğer konsolların çıkış tarihlerini geriye çekmesi sebebiyle PS5’in 2020 yılında çıkacağı düşünülüyor.

Yeni Konsolun Fiyatı Ne Olacak?

Bu konu hakkında Sony’den gelen direkt bir açıklama olmasada, geçtiğimiz günlerde bir internet sitesinde konsol fiyatı olarak ön siparişte 9.999 isveç kronu kadar bir değer biçildi. Bu fiyatı dolara çevirdiğimizde 999 dolar gibi bir fiyata denk geliyor. Amerika’da 300 dolar olan Nintendo Switch‘in ülkemizde 2700 Türk lirası civarında olduğunu düşünürsek, eğer gerçekten konsolun fiyatı 999 dolar olursa, ülkemizde 7000 ile 8000 Türk lirası civarında bir fiyat etiketine sahip olacaktır.

Yeni Konsol PS4 İle Uyumlu Olacak Mı?

Yapılan oturumlarda PS4 ve yeni konsolun iç yapısı birbirine benzer olduğu için PS5’in PS4 oyunlarını destekleyeceği söylendi. Bu haber gerçekten çok güzel. Özellikle PS1,PS2 ve PS3 oyunlarını PS’te oynayamamak çok üzücü olmuştu.

Ayrıca PS5 ve PS4’ten online olarak oynadığınız oyunlarda aynı server üzerinde bulunabileceksiniz. Yani arkadaşınız ve sizin konsollarınız farklı nesilden olsa da aynı oyunu aynı anda oynayabileceksiniz.

Ancak tabii ki bu oyunlar PS5’te daha hızlı çalışacağı, eğer ki PS4’ten bağlanırsanız, konsol farkından kaynaklı performans düşüklüğü yaşayabilirisiniz

 

Yeni Konsol, PSVR’ı Destekleyecek Mi?

Mevcut PSVR, PlayStation Move kontrol cihazlarında olduğu gibi PS5 tarafından da desteklenecek. Şirket yetkililierinden Cerny:, “VR’nin bizim için çok önemli olduğunu ve mevcut PSVR kulaklığının yeni konsolla uyumlu olduğunu söylemenin ötesinde, VR stratejimizin ayrıntılarına girmeyeceğim ”dedi. Bununla birlikte, sistem mimarı yeni bir PSVR cihazının çıkıp çıkmayacağını belirtmedi.

 

Özellikleri ve Disk Okuyucusu…

Sony’nin yeni bilgilerde en açık davrandığı konu bu olsa gerek. Şirket, PlayStation 5’in üçüncü nesil Ryzen tabanlı bir CPU’ya sahip bir AMD yongası içereceğini onayladı. Yedi nanometre Zen 2 mikroçip, sekiz çekirdeğe sahip olacak. Konsol aynı zamanda 8K oynanışı da destekleyecektir, ancak bu özellik için elbette 8K bir TV gerekecektir.

Grafik Radeon Navi hattının özel bir sürümü ile sürülecek. Bu grafik yongası, filmlerde ve video oyunlarında popüler olmaya başlayan Işın İzleme Teknolojisini (Ray Tracing) destekleyecek. Geleneksel olarak bir aydınlatma tekniği olan Işın İzleme Teknolojisi hakkında Cerny, bu teknik ile oyun sesinin de geliştirebileceğini söylüyor.

Ayrıca yeni konsolda HDD yerine SSD kullanılacak. Bu şekilde oyunların sahne geçiş hızları, konsolun açılma hızı ve daha bir çok özelliğin işleyiş hızı artacak. Bekleme süreleri azalacak

Ayrıca Xbox One X‘in bazı sürümlerinde olduğu gibi Disk Sürücüsüz bir versiyonu olmayacak.

 

Peki Ya Oyunlar ?

PS5’e gelecek olan onaylanmış oyunların bir çoğunu henüz bilmiyoruz. Hideo Kojima’nın Death Stranding‘inin PS5’e geleceğine dair söylentiler vardı. Ancak bu oyunun PS4’e çıkması daha olası gibi görünüyor. Sony’ye Death Stranding‘in PS4, PS5’e veya her ikisine de gelip gelmeyeceği sorulduğunda ise Sony doğrudan soruyu yanıtlamaktan kaçındı.

Death Stranding’in yanı sıra, geliştiricileri somut bir şey ifade etmese de, FIFA ve Call of Duty gibi yıllık oyunların PS5’te de çıkmaya devam edeceğini varsaymak mantıklı gibi görünüyor.

PS5’te oynanabilecek tek onaylanmış oyun, Final Fantasy VII Remake. Square Enix’in başkanı ve CEO’su Yosuke Matsuda konuşmasında: “Ekiplerimizin, oyunun hem yeni nesli hem de şimdiki nesli destekleyebilmesi için yaptıklarını biliyorum. Bu yüzden endişelenmiyorum ve her iki konsol oyuncularının da oyundan zevk alacağına inanıyorum.” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir