Rapor: Xbox markası Nintendo ve Sony’den daha değerli

Playstation 4‘ün Xbox One‘ı piyasalarda domine ettiğine şüphe yok. Ayrıca Nintendo‘nun da Nintendo Switch ile tüm zamanların en hızlı satan oyun konsolu olduğuna ve en hızlı büyüyen konsollardan biri olduğu da şüphe götürmez bir gerçek. Tüm bunlara rağmen, Xbox kendine “En değerli 100 marka.” başlığı altında yer bulmuşken Sony ve Nintendo bulamadı.

Bu liste 2006’dan beri her yıl bir kapsamlı bir araştırma sonucu en değerli 100 markayı açıklayan reklamcılık şirketi WPP tarafından “BrandZ ranking” adı ile duyuruldu. Bu sıralama her yıl “Markanın şirketlere kazandırdığı para” olarak Financial Times gazetesi verilerine göre hesaplanıyor.

Bu yıl ki listede Xbox markası kendine 87. sırada yer buldu. Aynı zamanda bağlı olduğu Microsoft markası ise 4. sırada yer buldu. İlk 10 un içinde ise Amazon (1. sırada), Google, Apple gibi bilindik markalar bulunuyor.

Xbox’ın listede olup diğer iki büyük konsol üreticisinin listede olmayışı ilk bakışta garip gelebilir. Ancak bunun aslında o kadar da garip olmadığını söylemek lazım. Bunun en önemli nedenlerinden biri Xbox’ın kendi bulut sistemi dışında PS5 bulut sistemini de destekliyor olması. İki rekabet içindeki markadan birinin diğerine bir sistem sağlaması onu gayet bu listede diğerinin üzerine koyabilecek bir neden. Buna ek olarak Sony’nin E3 fuarında olmayışı ve Nintendo’nun fuarda olduğu halde yeni bir konsol açıklamamışken Xbox’ın “Project Scarlet” adı hakkında yeni nesil konsolu hakkında bilgi vermesi bize göre onu üst sıralara taşıdı.

Ayrıca Game Pass ile de çok büyük ses getiren Xbox, marka savaşında şuan önde gözüküyor. Acaba bu liderliği elinde tutabilecek mi? Yoksa Sony ya da Nintendo sıradaki duyurularıyla oyun markası tahtını onlardan alacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir