ROLLS-ROYCE, DÜŞÜK EMİSYON TESTLERİ İLE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YOLUNDA YENİ BİR ADIM ATTI

Rolls-Royce, yeni nesil motorlarına yönelik düşük emisyon teknolojisi üzerindeki son testlerine başladı.

Hem Advance3 hem de UltraFan® programlarında yer verilen teknolojiye sahip ALECSys (İleri Düşük Emisyonlu Yanma Sistemi) gösterim motoru, İngiltere’nin Derby şehrinde yer testlerine başladı.

Gaz türbinlerinden kaynaklanan emisyonların azaltılması, Rolls Royce stratejisinin ana parçalarından bir tanesi. Bu strateji ayrıca sürdürülebilir havacılık yakıtlarının (SAF) kullanımının artırılması ve yıkıcı tahrik mimarileri ile teknolojileri üzerine yapılacak yoğun araştırmaların desteklenmesini de kapsıyor.

Zayıf yanma sistemi, ateşlemeden önce yakıt ve hava ön karışımını iyileştirerek yakıtın daha eksiksiz bir şekilde yanmasını sağlıyor. Bunun sonucunda, daha düşük azot oksit (NOX) ve partikülat emisyonları ortaya çıkıyor.

Havacılık endüstrisinin geleceği daha yüksek sürdürülebilirlikten geçiyor

İlk test serisine 2018’de başlanmış olup testlerin son aşamasında ise emisyon performansı, motor kontrol sistemi yazılımı ve fonksiyonel performansın test edilmesine odaklanılıyor. UltraFan Baş Mühendisi ve Başkanı Andy Geer konuyla ilgili şunları söyledi: “Havacılık endüstrisinin geleceğinin daha yüksek sürdürülebilirlikten geçtiğini ve bu testlerin bu hedefe yönelik yolculuğumuzda bize destek olacak en önemli öğelerden birisi olduğunu biliyoruz. Şimdiye kadar elde ettiğimiz sonuçlardan heyecan duyuyoruz. ALECSys’in ekstra neler sunabileceğini görebilmek üzere çalışmalar yapacağız.”

Rolls-Royce`un, gelecek yıl yer testlerine başlanacak olan UltraFan gösterim motoruna yönelik ilk parçaları oluşturmaya başlamasıyla testler de başlayacak. UltraFan, birinci nesil Trent motoruna göre yüzde 25 yakıt tasarrufu sunuyor.

ALECSys programı, Clean Sky aracılığıyla AB, Havacılık ve Uzay Teknoloji Enstitüsü ve Innovate UK tarafından İngiltere’de destekleniyor.

Gösterim motorunun fotoğrafına buradan ulaşabilirsiniz.

Rolls-Royce Holdings plc hakkında

  1. Rolls-Royce, gezegenimizin temel enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere en temiz, en emniyetli ve en rekabetçi çözümleri beraberinde getiren gelişmiş teknolojilerin öncü üreticisidir.
  2. Rolls-Royce’un 150’den fazla ülkede müşterileri bulunmaktadır. Bu müşteriler arasında 400’ün üzerinde havayolu ve leasing müşterisi, 160 silahlı kuvvetler, 70 donanma dâhil olmak üzere 5.000’in üzerinde enerji ve nükleer müşterisi yer almaktadır.
  3. 2019 yılı ekonomik kârı 15,45 milyar sterlindir. Bu tutarın yaklaşık yarısı, satış sonrası hizmetlerden elde edilmiştir.
  4. Rolls-Royce 2019’da AR-GE çalışmalarına 1,46 milyar sterlin yatırım yapmıştır. Ayrıca Rolls-Royce, mühendislerini bilimsel araştırmanın öncüsü kılan 29 farklı Üniversite Teknoloji Merkezinden oluşan küresel bir ağı desteklemektedir.

Daha fazla bilgi için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir