Sharkoon TG5 Pro RGB İncelemesi

Sizlerle Sharkoon firmasının WPM Gold Zero isimli 650W’lık bir güç kaynağını inceleyeceğiz. Bilmeyenler için Sharkoon 2003 yılından bu yana faaliyet gösteren bir firma. Kasadan klavyeye, güç kaynağına kadar birçok farklı alanda ürünlere sahip.

Elimizdeki ürün 80 Plus ve Gold sertifikalı bir model. Bildiğiniz gibi bu sertifikalar, enerji kullanımının vaat edilen optimizasyonunu ve cihazın elektrik gücünden tasarruf edeceğine dair güvence sağlar. İyi teknolojiye ve yüksek verimliliğe sahip olan ürün Sıfır RPM fonksiyonuna sahip. Bu özelliği ile düşük ila orta yüklerde fan dönüşünü devre dışı bırakan ürün, sistem tekrar aktif bir soğutma gerektirdiğinde fan dönüşü yeniden etkinleştiriyor.

Bu sayede sessiz bir çalışma sağlamayı amaçlıyor. Yarı modüler şekilde gelen ürün kritik öneme sahip kabloların çıkarılmasını engellerken, ihtiyaca göre ek kabloların takılmasına izin veriyor. Modern LLC rezonans dönüştürücü teknolojisine de sahip. Bu sayede gürültü ve ısı seviyeleri azaltmış oluyor ve güç kaynağına tutarlı ve düşük parazit gerilimi sağlıyor. Kısaca çok sayıda bağlantı seçeneği, düşük bekleme tüketimi ve teknolojik özellikleri ile güzel bir güç kaynağı olduğunu söylemeliyiz.

Sharkoon markasının TG5 Pro RGB modelli kasasını inceleyeceğiz. Öncelikle belirtmek isteriz ki kasa ile ilk karşılaştığınızda kasada kullanılan mataryelin kaliteli olduğunu görebiliyorsunuz. TG5 Pro’nun kasası genel olarak metal bir yapıya sahipken ön yüzü ve karşıdan baktığınızda sol tarafı tamperli camdan oluşmaktadır. Kasanın ön tarafında adreslenebilir 3 adet 120mm RGB fan ve arkasında ise 1 adet adreslenebilir 120mm RGB fan bulunuyor. Üst tarafında ise 2 adet USB 3.0, 2 adet USB 2.0 girişi ve birer adet kulaklık ve mikrofon girişleri bulunuyor.

Kasanın iç tarafına geçtiğimizde ise bizleri iki ayrı bölüm karşılıyor. İlk bölüm anakart ve diğer donanımların yerleştirileceği alan. Bu alanda ise tercihinize bağlı olarak Mini-ITX, Micro-ATX, ATX anakartlar kullanabiliyorsunuz. Kasanın kullanılabilir alanı gerçekten geniş. TG 5 Pro’ya 40cm’ye kadar ekran kartları yerleştirebiliyorsunuz. Bu sayede yeni nesil ekran kartlarını bile sorunsuzca kasaya sığdırabilirsiniz. TG 5 Pro’ya aynı zamanda yüksekliği 16.7cm’ye kadar cpu soğutucusu, uzunluğu 20.5 cm’ye kadar güç kaynağı yerleştirebilirsiniz.

Ayrıyeten kasanın içine isterseniz 3 adet 3.5 HDD ya da 2.5 4 adet SSD yerleştirebilirsiniz. İç kısmın diğer bölümüne de değinirsek bu kısma kasanın diğer yanındaki metal kısmı elle sıkıştırılabilir vidaları sökerek ulaşıyorsunuz. Bu bölüm neredeyse kablolamaya ayrılmış. Burada kasanın üstünde bulunan USB portları, ses giriş ve çıkış portları, reset ve güç tuşunu anakarta bağlamanıza sağlayan kablolar bulunuyor. Birçoğumuz biliyordur ki kasa kablolamaları genellikle bir karmaşaya sahiptir ve zorlayıcıdır.

Ama TG 5 Pro bizlere kendi bünyesinde bulundurduğu kablo tünelleri sayesinde kablolamanın daha düzenli olmasını sağlıyor. Ama TG 5 Pro bizlere kendi bünyesinde bulundurduğu kablo tünelleri sayesinde kablolamanın daha düzenli olmasını sağlıyor. Birkaç klips kullanarak kablolarınızı düzenli bir şekilde tünellerden geçirerek kasanın daha düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz. Genel bir değerlendirme yapacak olursak TG 5 Pro gerçekten de başarılı bir ürün olmuş. Gerek yapı kalitesi, gerek kasa içi soğutmasıyla kendini göstermiş bir ürün olduğunu belirtmeliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir