Sifu İncelemesi

Sloclap tarafından geliştirilen ve yayınlanan Sifu, 8 Şubat 2022 tarihinde Playstation 4/5 ve bilgisayar platformlarında çıkış yaptı. Bir dövüş, aksiyon ve macera oyunu olan Sifu’yu gelin beraber inceleyelim. İlk olarak oyunun konusundan bahsedelim. Hikayemiz Çin’in bir şehrinde geçmekte. Kuroki, Fajar, Sean Jinfeng ve Yang adlı dövüş sanatlarında uzmanlaşmış ustalar birleşip bir dövüş sanatları okuluna saldırırlar. Ancak saldırıları bir gözdağı vermek ya da güç gösterisi amaçlı değildir. Bu beş usta saldırdıkları okulda bir katliam yaparlar ve tüm öğrencileri katlederler. Bundan sonra Yang adlı usta okulun hocası yani Sifu’su ile karşılaşır. Sifu yalnız değildir ve yanında bir çocuk vardır. Yang, Sifu ile beraber çocuğu da öldürür. Ancak çocuğun taktıı bir tılsım çocuğu hayata geri döndürür. Hayata dönen bu çocuk hocasının ölümünün ardından intikam arsuzu ile yıllar içinde bir usta haline gelir. Yeterince büyüyüp güçlenen ana karakterimiz hocasının intikamını almak ve çevresindikileri korumak için bir mücadeleye girer.

Sifu’nun oynanışı hakkında konuşmamız gerekirse geliştiriciler oynanış üzerinde zekice bir çözüme ulaşmışlar. Hem sade hemde çeiştlibir oynanışa sahip olan Sifu’da hafif saldırı ve ağır saldırı seçeneğimiz bulunmakta. Bu iki saldırıyı farklı zamanlarda ve sayıda üst üste gerçekleştirirseniz farklı tarz saldırılar ve hareketler oluşmakta. Örneğin önce geriye sonra ileriye doru haifçe vurmak bir avuç darbesi oluşturuyor. Oyundaki tüm aksiyon sahneleri göz yormuyor ve adeta yağ gibi akıyor. Üstüne oyun içindeki müzikler Kung-fu ile elektronik müziin birleşimi olduundan sizleri adeta aksiyonun içine sürüklüyor.

Oyunda bir de çok fazla aşina olmadığımız bir sistem var. O da yaşlılık sistemi. Oyunda öldükçe tılsımımız sayesinde yeniden canlanıyoruz. Fakat her öldüğümüzde katlanarak yaşlanmaya başlıyoruz. Bu durumun hem artı hem eski yönleri var. Artı yanı yaşlandıkça gücümüzde aşırı bir şekilde artıyor. Ama aynı zamanda canımızda aynı oranda azalıyor. İki ucu keskin bir kılıç gibi olan bu sistem şahsımızca oyunun oynayaşına çok iyi gitmiş. Oyunda olan bir diğer sistem ise canımız dışında bir de structure barı bulunması. Canımızın altında bulunan bu bar tamamen dolduğunda savunmasız oluyor ve canımız olsa dahi tek saldırıda ölebiliyorsunuz. Aynı şekilde bu bar düşmanlarınızda da bulunuyor ve sizde sürekli düşmana hasar vererek karşınızdakini aynı duruma düşürebiliyorsunuz.

Oyun hakkında genel bir şey söylememiz gerekirse Sifu gayet başarılı bir yapım olmuş. Ayrıca belirtmek isteriz ki oyunun desteklediği diller arasında Türkçe’ de bulunmakta. Eğer bu tarz Kung-fu oyunlarını seviyorsanız Sifu’yu almanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir