SpaceX, arka arkaya 13 başarılı Mark 3 paraşüt testi gerçekleştirdi

SpaceX, Mark 3 paraşüt sisteminin 13 başarılı testini tamamladığını açıkladı. Sertifikasını alabilmek için sistemin üst üste on başarılı test yapması gerektiği bildirildi. 13. test, yapılan diğer testlerden farklıydı. Bu testte dört paraşütten biri bilerek konuşlandırılmadı. Fikir, mürettebat veya kargo taşıyan bir yörüngeden ya da bir SpaceX Dragon kapsülünün dönüşü sırasında ana kanallardan birinin “muhtemel olmayan” başarısızlığını simüle etmekti. Video, tam testin düzenlenmiş ve kısaltılmış bir klibidir. Aşağıdaki tweet’de görülen video klipte, bir kapsül ile aynı ağırlıktaki bir test kızağının bir kargo uçağının arkasından çekildiği görülebilir.

Kızak arkadan kayarken, üç büyük paraşüt yayı alçalır ve yavaşlar. Test kızağı zemine yaklaşırken paraşütleri izlemek ise ilginç. Paraşütler, yüksek rakımlı bir hava balonuna benzeyen uzun şekillerden geleneksel paraşütlere benzeyen çok genişletilmiş şekillere geçer.

Varsayım, Mark 3 paraşüt sistemi ile birlikte, şimdi Elon Musk’un uçuş sertifikasyonundan önce yapılması gerektiğini söylediği on test işaretini aştığını ve bu sertifikasyonun geleceğini gösteriyor. Musk, Mark 3 sisteminin en az on başarılı konuşlandırmasının paraşütlerin davranışının tutarlı olduğunu göstereceğini söylemişti. Mark 3 paraşütleri, olukta kullanılan çizgiler için naylondan ziyade üç kat daha güçlü olduğu söylenen naylon yerine Zylon kullanır. SpaceX, yük dengesini optimize etmek için dikiş desenini de değiştirdi. Uçuş durumu verildiğinde, yeni sistem Dragon kapsüllerine yerleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir