Stanford bilim adamları, farklı yaşlanma noktalarını üç belirli yıla bağlıyorlar

Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, fiziksel yaşlanmanın pürüzsüz bir süreç değil, “herkesi sarsıntılı bir yörünge” olarak tanımladıklarında meydana gelen bir şey olduğunu ortaya çıkaran bir çalışma yayınladılar. Araştırmacılar, insanın belirli proteinlere bakmak için kan testlerini kullandığını buldu. Yaşlanma, ilk olarak otuzlu yaşların ortalarında başlayan üç ayrı dönüm noktasını içerir.

Kandaki proteinler, bir kişinin sağlığı hakkında ipuçları verebilir ve yeni çalışmaya göre, araştırmacıların bir kişinin yaşını tahmin etmesini sağlayan değişiklikleri gösterir. Çalışma, kandaki birçok protein seviyesinin yaşla birlikte değiştiğini ve fiziksel olarak yaşlanma sürecine sadece referanstan ziyade neden olabilecek bir şey bulduğunu buldu.

Çalışma 18 ila 95 yaş arası 4,200 kişiden kan plazmasını içeriyordu. Araştırmacılar, protein seviyelerinin analizine dayanarak, insanların protein seviyelerinde ‘bollukta değişiklikler‘ yaşandığını belirttiklerinde birden fazla ‘farklı zaman‘ yaşadıklarını buldular. (34, 60 ve 78 yaşlarında)

Araştırmacılar, bu proteinlere dayanan bir formül kullanarak, birinin yaşını üç yıl aralığında bir doğrulukla tahmin edebildiklerini söylüyorlar. Formülün, kendisinden daha genç olan birini tahmin ederek başarısız olduğu zamanlar, olağanüstü derecede olağanüstü bir sağlık varlığına işaret etti. Ayrıca, araştırmacılar önemli sayıda proteinin cinsiyete göre farklılık gösteren değişiklikler gösterdiğini bulmuşlardır.

Bulgular, kadınların ve erkeklerin farklı yaşlandıklarını kuvvetle desteklemektedir, kadınların klinik araştırmalara dahil edilmesinin ve katılımcıların biyolojik cinsiyetini araştırmada bir faktör olarak not etmenin gerekliliğini vurgulamaktadır.

Araştırmacılar, gelecekte kandaki protein seviyelerine bakmanın, bir kişinin beklenenden daha hızlı yaşlandığını ortaya çıkarabileceğini ve doktorların demans gibi sağlık sorunlarının potansiyel gelişimine müdahale etmesine yardımcı olabileceğini açıklıyor. Ayrıca, bulgular uzmanların yaşlanmayı yavaşlatmak için yeni yollar geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir