XLEAP, bilim adamlarının attosaniye elektron hareketlerini görmelerini sağlar

Bilim adamları, güçlü bir X-ışını lazeri patlamasıyla elektron hareketlerini gözlemlemenin bir yolunu buldular. Yeni teknik, bilim adamlarının elektron hareketlerini yalnızca 280 atto saniye olan lazer patlamalarını kullanarak ölçmelerine izin veriyor. Attosaniye, saniyenin milyarda birinin milyarda biridir.

Keşiflerin arkasındaki teknolojiye X-ışını lazerle geliştirilmiş attosecond puls üretimi veya XLEAP adı verilir. Yeni teknoloji, bilim adamlarının yıllarca doğru çalıştığı ve diğerleri arasında biyoloji, kimya ve malzeme bilimindeki önemli süreçlerde elektronların moleküller etrafında nasıl hızlandıklarına dair atılım çalışmalarının önünü açıyor.

Ekip, şimdiye kadar atom çekirdeğinin hareketlerini gözlemlemenin mümkün olduğunu, ancak kimyasal reaksiyonları yönlendiren daha hızlı elektron hareketlerinin bulanıklaştığını söylüyor. XLEAP, X-ışını lazerinin elektronların nasıl hareket ettiğini ve bunun takip eden kimya için evreyi nasıl ayarladığını görmesine izin verecektir. Ekip, XLEAP tarafından sağlanan zaman ölçekleri üzerine yapılan çalışmaların, fotosentez sırasında ışığın emiliminin neredeyse anında elektronları nasıl bastırdığı ve oksijen oluşumuyla sonuçlanan diğer olayların art arda başlamasına benzer şeyleri ortaya çıkarabileceğine inanıyor.

Deneyler, XLEAP ekibinin elektronları harekete geçiren ve bu hareketleri kaydedebilen tam zamanlı bir şekilde attosecond X-ışını darbeleri çiftleri üretebildiğini gösterdi. Anlık görüntüler, anında aksiyon filmleri oluşturmak için bir araya getirilebilir. XLEAP, bilim insanlarına karmaşık sistemlerdeki tek tek atomik bölgelerdeki elektron hareketini gözlemlemek ve kontrol etmek için atılmış bir araç sağlayan büyük bir ilerleme olarak tanımlanmaktadır.

Ekip, yöntemlerini daha da optimize etmeyi planlıyor ve bu optimizasyon daha yoğun ve muhtemelen daha kısa darbelere yol açabilir. Ekip ayrıca, saniyede bir milyon X-ışını darbesine kadar ateş edebilen kullanıcı sistemlerinin yükseltilmesi olan LCLS-II için de hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir