Telefonunuzu satmadan önce yapılacaklar

Android cihazınızı satmak hiç akıllıca bir seçenek olarak görünmese de, eski telefonunuzu yeni sahibine teslim etmeden önce atmanız gereken adımlar var.

Verilerinizi yedekleyin

Verilerinizi harici bir sürücüye yedeklemeden önce, önce yedek cihazınızı alana kadar beklemek en iyisi olabilir. Bir telefonu veya tableti değiştiriyorsanız, bu adımı tamamlamanın en kolay yolu daha sonra aktarmak yerine tüm önemli verilerinizi yeni cihazınıza aktarmaktır. Android 5.0 Lollipop ve üstü sürümlerde bu adımı son derece kolaylaştırırlar, böylece kurulum işlemi sırasında tüm verilerinizi yeni cihaza kopyalamanıza izin verir. Cihazınızı değiştirmiyorsanız, yapmanız gerekenler;

Çoğu için, en önemli veriler resimler, videolar ve müziktir ve bu, SD kartınızı çıkarmak ve yedeklemek için bir bilgisayara koymak kadar kolay bir şekilde yapılabilir. Mevcut cihazınızda harici bir hafıza kartı yoksa, cihazı MicroUSB kablonuzla bir bilgisayara bağlamanız gerekir. Buradan, ihtiyacınız olan dosyaları bilgisayarınıza sürükleyip bırakabilirsiniz. Bu yöntemi kullanıyorsanız, birçok Android cihaz, multimedya dosyalarını DCIM klasöründe depolar; bu nedenle, cihazınızı bağladığınızda buna dikkat edin.

Kişilerin aktarılması daha da kolaydır, çünkü çoğu kullanıcının rehberi muhtemelen mevcut Google hesaplarıyla senkronize edilmiştir. Google hesap bilgilerinizi yeni cihaza ekledikten sonra kişileriniz otomatik olarak görünecektir. Kişilerinizin yedeklendiğinden emin olmanın bir yolu, Ayarlar> Hesaplar> Google> e-posta adresinize gidip “Kişiler” in işaretlendiğinden ve eşitlendiğinden emin olmaktır.

SIM / microSD kartlarınızı çıkarın

Bazı cihazlarda, rehber ve arama kayıtları SIM veya microSD kartlarınızda saklanabilir, bu nedenle satmadan önce bunları çıkarmanız çok önemlidir. Muhtemelen, cihazı satarken ikisinden de vazgeçmek istemeyeceksiniz, bu yüzden onları kendinize saklamak güvenliği sağlamak için harika bir yoldur.

MicroSD kartınızı vermeyi planlıyorsanız, en azından kartı tamamen sildiğinizden emin olun.

 Fabrika verilerine sıfırlayın

İşte olayın eğlenceli kısmı. Verilerinizi tamamen silmek veya “fabrika verilerine sıfırlama” yapmak, işlemin geri dönüşü olmayan bir noktadır. Bunu yapmak geri döndürülemez, bu yüzden bu adımı gerçekleştirmeden önce yukarıdaki adımları uyguladığınızdan emin olun. Verilerinizi silme işlemine başlamadan önce, alıcınızın ne kadar güvenilir olduğuna karar vermeniz gerekir. Bunu kavramak zor olabilir, ancak verilerinizden hiçbirinin tehlikeye girmemesini sağlamak için atabileceğiniz birkaç ekstra adım vardır.

İlk olarak, temel bilgilerle başlayalım. Fabrika verilerine sıfırlama işlemi çoğu kullanıcı için yeterli olacaktır, çünkü cihazdaki her şeyi silmektedir. Birini yaptıktan sonra, cihazınız fabrika ayarlarına dönecek ve tüm bilgileriniz silinecektir. Bunu yapmanın en kolay yolu, Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla seçeneğine gitmektir. PIN kodunuzu veya şifrenizi girmeniz gerekebilir. Bundan sonra, telefonunuz çalışmaya başlayacaktır. Sürecin tamamlanması genellikle birkaç dakikadan fazla sürmez. Cihazda çıkarılabilir bir SD kart tuttuysanız, sıfırlama işleminin kartın içeriğini silmediğini unutmayın.

Temizleyin

Bu küçük bir adım, ancak yine de önemli buluyoruz. Cihazınızı temizlemek hoş bir jesttir ve alıcının parasının karşılığını alıyor gibi hissetmesini sağlar. Ekranı silmek, toz veya birikintileri temizlemek müşterinizin mutlu olmasını sağlamak için harika bir yoldur. Temizlemenin yanı sıra, cihazın tamamen şarj olması müşteriye yapılan jestler arasında sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir