The Last of Us 2 inceleme

Naughty Dog tarafından geliştirilen ve Sony Interactive Entertainment tarafından yaınlanan The Last of Us 2, tür olarak apokaliptik aksiyon-macera oyunudur.

Issız binaların gölgesinde hala enfekte olan, kayıp dünyalarla karşılaşıyoruz bu oyunda. Oyun aslında bir devam oyunu. İlk oyun olan, The Last of Us yedi yıl önce piyasaya sürüldüğünde, orijinal oyunda genellikle tıknaz bir deneyim olabilecekleri modernize etmek için birçok ayar ve ekleme yapıldı.

İlk oyunda, Joel’in, mahvolmuş bir Amerika Birleşik Devletleri’nde, ateşböcekleri olarak bilinen ve karantina bölgesinin dışındaki Massachusetts Eyalet Evinde ikamet eden bir milis grubu bulma görevinde öfkeli genç Ellie’ye eşlik etmekle görevlendirildiğini gördük. Yolculuk sırasında, Ellie’nin dünyayı tahrip eden enfeksiyona karşı bağışıklığı olduğu ve Ateşböcekleri’nin bir tedavi geliştirmeye çalışabilmeleri için onu istediği ortaya çıkıyor. Ancak o bölgedeki Ateşböcekleri öldürüldüğünde, Joel ve Ellie grubu bulmak için Joel’in eski bir Ateşböceği kardeşi Tommy’nin yardımını almak için Wyoming Jackson County’ye giderler.

Ateş böceklerinin Salt Lake City, Utah’taki Saint Mary’nin Hastanesinde oldukları ortaya çıktı. Yani, uzun lafın kısası, çift milis grubunu buldukları hastaneye gidiyor. Ancak Ateşböcekleri başkanı Marlene, Joel’e Ellie’nin ameliyat için hazırlandığını ve bir tedavi bulmak için Ellie’nin beyninin enfekte olmuş kısmının çıkarılması gerektiğini ve sonuçta onu öldüreceğini söyler.

Bu plana kesinlikle katılmayan Joel, ona engel olmaya çalışan tüm Ateşböceklerini öldürüyor ve bu uzun yolculukta onun kızı gibi olan Elllie ile kaçıyor. Çift Jackson’a geri döner.

The Last of Us 2 ise, selefinden yaklaşık dört yıl sonra hikayeyi ele alıyor. Ellie ve Joel şimdi Joel’in kardeşi Tommy ile birlikte, Jackson County’deki bir yerleşim yerinde yaşıyorlar, burada dünyanın tehlikeli ve öngörülemez durumunu göz önünde bulundurarak hayatlarını en iyi şekilde inşa ettiler.

The Last of Us 2’de araştırmak zorunlu olmasa da, seçmeyi tercih eden oyuncular daha fazla tecrübe bekleyebilirler. Oyunun hikayesi hakkında daha fazla bilgi veren, genellikle belge şeklinde eserler bulunurken, öğeleri toplamayı sevenler yol boyunca ticaret kartları alabilirler.The Last of Us 2’de gizlilik, hassasiyet ve patlayıcılar gibi belirli yetenek dallarını yükseltmek için takviyeleri kullanmanıza izin veren farklı beceri dalları var. Eğitim kılavuzları bularak yeni kilitler açabilirsiniz.

İlk oyundan farklı olarak bu oyunda çalışma tezgahları çok azdır ve bir tane bulduğunuzda, herhangi bir şeyi yükseltmek için yeterli malzemeniz olmadığını fark etmek sizi hayal kırıklığına uğratabilir.  Ayrıca oyun hem Türkçe Altyazı hemde Türkçe Dublaj ile geliyor. Grafiksel anlamda da başarılı olan oyunun en kötü tarafı ise, ana karakterimiz olan Ellie’nin oyunda eş cinsel olması.

Naughty Dog bu oyunla beraber ilk oyundan çok daha uzun bir oyun yapmış oldu. Yaklaşık 30 saatlik bir oyun.  Bu arada, Naughty Dog’un bundan sonraki oyunu Uncharted olabilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir